A Stanford Egyetem kutatói szerint komolyan veszélyeztethetik az egészségüket azok, akik hagyományos gáztűzhelyt használnak otthonaikban.
Friss kutatások szerint a gáztűzhely még kikapcsolt állapotban is káros lehet a környezetre, mivel a gázvezetékek túl laza csatlakozásai és illesztései miatt folyamatosan szivároghat belőle a globális felmelegedésért részben felelős metán. Sőt, egy tavaly decemberben megjelent tanulmány szerint a gáztűzhelyek használata összefüggésbe hozható a gyermekkori asztma megjelenésével és egyéb légzőszervi megbetegedések súlyosbodásával is. Most egy újabb aggasztó tanulmány látott napvilágot a hagyományos gáztűzhelyekkel kapcsolatban.
A Stanford Egyetem tudósai által vezetett és lektorált kutatás megállapította, hogy a gáztűzhelyek bekapcsolt állapotban a megengedett hátérték felett bocsátanak ki benzolt, ami magasabb, mint passzív dohányzás esetében – írja a The Guardian. Az Environmental Science & Technology folyóiratban megjelent tanulmány szerint egy hagyományos gáztűzhely 45 perc alatt 10-25-ször annyi károsanyagot juttat a levegőbe, mint elektromos társai. A kutatók az indukciós tűzhelyekre is kitértek, melyek egyáltalán nem bocsátanak ki benzolt.
Az eredmény rendkívül aggasztó, ugyanis a levegőben szálló benzol már kis dózisban is összefüggésbe hozható a különféle rákos megbetegedésekkel, köztük a limfómával és a leukémiával. Szintén nem túl pozitív, hogy a benzol a gáztűzhely kikapcsolása után mintegy hat óra elteltével is kimutatható a levegőben.