Ezúttal azonban nem a hálózatban használt eszközökről van szó, hanem a készülékekről, és úgy tűnik, Afrika népe csípi a kínai mobilokat.
Ahogy Afrika egyre több országa teszteli az 5G-hálózatokat, a polgáraik 4G okostelefonokról 5G-képes okostelefonokra váltanak, hogy részesei lehessenek annak, ami a Big Tech előrejelzése szerint a globális digitális gazdaság gyújtópontja lesz. Ennek az igénynek megfelelve az 5G-s mobilokat kínáló okostelefon-gyártók is versenyben vannak egymással, és az International Data Corporation (IDC), egy amerikai székhelyű technológiai kutatócég által közzétett második negyedéves adatok szerint a kínai márkák vezetnek. Az 5G-s készülékek kiszállításai 26,9%-kal nőttek 2022 második negyedévében, és a teljes piacon való részesedésük egyre nő.
Afrika számára is egyre megfizethetőbben az 5G-s mobilok
A magas elfogadottság oka, hogy mind több gyártó dob egyre megfizethetőbb árú készülékeket a piacra, és az IDC úgy véli, hogy a verseny erősödésével az árak tovább csökkennek majd. Amikor egyes országok tavaly elindították az 5G-hálózatokat, azt hitbeli ugrásnak tekintették, mivel széles körben hiányoztak az 5G-képes okostelefonok. Most azonban elérkezett a megtérülés pillanata, tekintettel az 5G infrastruktúra kiépítéséhez szükséges nagy beruházásokra. Tavaly márciusban a globális 5G okostelefon-értékesítések először előzték meg a 4G-seket, elérve az 51%-ot. ”
A második negyedévben a darabszám alapján a három legnagyobb okostelefon-piac Afrikában Dél-Afrika (16,6%), Nigéria (13,8%) és Kenya (7,7%) volt” – állítja az IDC. A jelentés szerint az okostelefonok átlagos eladási ára Afrikában 3%-kal csökkent, ami a 200 és 450 dollár közötti árkategóriájú középkategóriás készülékek szállítási volumenének 22,3%-os visszaesésének köszönhető. A 4G-telefonok azonban 73,9%-kal még mindig a legnagyobb arányt képviselik az összes szállításból, a 3G és az 5G részesedése 18,5%, illetve 7,6%.
A kínai okostelefonok iránti kereslet azonban még e csökkenés ellenére is tovább nő: a Tecno, Infinix és Itel márkákat gyártó Transsion Holdings a második negyedévben megelőzte a Samsungot, és 48%-kal új piacvezető lett, szemben a koreai nagyvállalat 25,8%-ával. Még a harmadik helyezett gyártó, a Xiaomi is kínai. Afrikában 6,6%-os részesedéssel rendelkezik, mivel az Apple, amely a legmagasabb árat számítja fel az okostelefonokért, továbbra is nehezen tud betörni a piacra zárt forráskódú operációs rendszere miatt. Az Android OS uralja Afrikát a piac 84%-ával, az iOS pedig csak 16%-kal rendelkezik.