Két amerikai író is beperelte a mesterséges intelligenciát

Két amerikai író keresetet nyújtott be az OpenAI nevű MI-kutatócsapat ellen, azt állítva, hogy a ChatGPT fejlesztése során engedély nélkül használták fel a könyveiket. 

Forrósodik a talaj az OpenAI talpa alatt, ugyanis egyre többször hallani arrül, hogy keresetet nyújtanak be a cég ellen különböző okból kifolyólag. Az első komolyabb botrányt a fejlett nyelvi modellen alapuló ChatGPT hazudozása okozta, ami miatt egy ausztrál férfi azt kezdte el tervezgetni, hogy pert indít a csevegőrobot fejlesztője ellen. Áprilisban pedig egy grúz rádiós újságíró perelte be a céget hasonló okokból kifolyólag.

A The Guardian most arról adott hírt, hogy két amerikai író is arra jutott, hogy perre megy a ChatGPT-t fejlesztő céggel. Mona Awad (Nyuszika, Antilányregény) és Paul Tremblay (Szellemek a fejben) csoportos keresetet nyújtott be egy San Francisco-i szövetségi bírósághoz, mivel elmondásuk szerint az OpenAI az engedélyük nélkül használta fel a műveiket a ChatGPT „kiképzéséhez„.

Az írók ügyvédje a lapnak elmondta, hogy a könyvek alapesetben ideálisak a nagy nyelvi modellek fejlesztéséhez, mivel többségében „jó minőségű, jól szerkesztett, hosszú prózából” állnak.

A ChatGPT tavaly novemberi elindítása óta a kiadói ágazat vitákat folytat azzal kapcsolatosan, hogyan védheti meg a szerzőket a mesterséges intelligencia lehetséges ártalmaitól. A múlt hónapban egy írókat, illusztrátorokat és műfordítókat védő brit szakszervezet, a The Society of Authors közzétett egy listát a „gyakorlati lépésekről a tagok számára”, hogy „megvédjék” magukat és a munkájukat.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?