Egyre több kiadó és szerkesztőség fordul a gépek irányába. Nemrégiben az Axel Springer német médiavállalat az ország legnagyobb bulvárlapjánál, a Bildnél jelentett be tömeges elbocsátást a mesterséges intelligencia miatt.
A jelek szerint ott tartunk, hogy bizonyos ágazatokban már megkezdődtek a masszív leépítések az MI miatt. Az év elején nagy hírverést kapott, hogy a világ egyik legismertebb technológiai oldala, a CNET mesterséges intelligencia által írt cikkeket tett közzé az oldalán, ráadásul úgy, hogy a portál elfelejtette világosan az olvasók tudtára adni, hogy a szóban forgó írások mögött nem egy újságíró, hanem egy szoftver áll. Márciusban pedig már arról szóltak a hírek, hogy több újságírójának is felmondott a mesterséges intelligenciát használó szerkesztőség. Sajnos, a jelenség nem egyedi: egyre több szerkesztőség dönt úgy, hogy az emberi újságírókat gépekre cseréli.
A The Guardian június végén arról számolt be, hogy az Axel Springer kiadó szárnyai alá tartozó Bild bulvárlap tetemes mennyiségű dolgozójától válik meg. A lap információ szerint a Bild összesen 200 állást szüntet meg, az elbocsátott dolgozók egy részét pedig a mesterséges intelligenciával fogják pótolni.
„[…] sajnos megválnunk azoktól a kollégáktól, akik a digitális világban a mesterséges intelligenciával és/vagy egyéb automatizált folyamatokkal helyettesíthető feladatokat látnak el„- olvasható a nyilvánosságra került céges e-mailben.
A lépés Mathias Döpfner vezérigazgató februári bejelentését követi, miszerint a kiadó „tisztán digitális médiavállalat” lesz. A cég vezetője szerint az olyan mesterséges intelligencia eszközök, mint a ChatGPT jobbá tehetik a független újságírást – vagy akár helyettesíthetik is azt.