A napszakkal együtt változik az új Honor mobilok kékfény-kibocsátása

A napszakkal együtt változik az, hogy mennyi kékfényt bocsát ki a Honor Magic5 Pro és a Honor 90 okostelefonok kijelzője.

A túlzott kékfény kényelmetlen és kellemetlen lehet, főleg hosszú idő után, ami miatt sokaknak jobban fáradhat a szeme. A sok kékfény ugyanakkor más problémákhoz is vezethet, például hatással lehet a vérnyomásra és a szívritmusra is. A porfirin által szívódik fel és oxigénszinguletteket termel, amik gyulladást okozhatnak és csökkenthetik az általános anyagcsere működéséhez szükséges mitokondriális működést. Ugyan nem észleljük, a természetes napfényben kevesebb a kékfény a nap kései fázisaiban, például naplementekor. Ha ilyenkor kékfény ér minket, akkor nehezebben alszunk, és az is rosszabb minőségű is lesz. A kékfény ugyanis blokkolja a melatonintermelést, ami egy az alvást segítő hormon: ez természetes módon a nap kései szakaszában éri el csúcspontját a szervezetben.

Ezért is fontos tehát a nap kései szakaszában mérsékelni a kékfénynek való kitettségünket. A digitális eszközök azonban általában nem változtatják kékfénytermelésük mértékét a napszak függvényében. A Honor két legújabb okostelefonja, a Honor Magic5 Pro és a Honor 90 viszont pontosan ezt teszi. A napszakkal együtt változik az, hogy mennyi kékfényt bocsát ki a kijelzője. Ez a technológia pedig egyre fontosabb, ugyanis egyre több időt töltünk képernyők előtt.

A képernyők kék, zöld és vörös fények keverékével dolgoznak, a szemeink pedig ezekből érzékelnek fehér vagy más színeket. Az alábbi grafikon azt mutatja, hogy milyen ezen színek egyensúlya általában a telefonoknál a kék esetében, és azt is, hogy milyen a Honor Magic5 Pro normál üzemmódjában. A készüléknek azonban van egy szem- és alváskímélő funkciója, ami spektrális eltolódással közel 40%-kal csökkenti a kékfénykibocsátást a nap kései szakaszában. Tehát ha ebben a módban használjuk az eszközt, akkor kevésbé fáradhat a szemünk és jobban is aludhatunk.

kékfény honor
Fotó: Honor

A gyártó a méréseket egy diffúzorral ellátott spektrométer segítségével végezte, a spektrális kimeneteket pedig az OceanView szoftveren keresztül rögzítették, majd az MS Excel programba továbbították. Az értékeket a délutáni órákban olvasták le „szemkímélő” üzemmódban, a lehetőség be- és kikapcsolt állapotában egyaránt.

A Honor hozzátette: a kékfény szervezetre gyakorolt hatása jelenleg még nincs kellően értelmezve, és jelentős problémává válik az egészségünkre. Megzavarhatja az alvást és más hosszútávú hatásai is lehetnek.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?