Nincs mit szépíteni: a mesterséges intelligencia az emberek által végzett munkák egy jelentős részét zökkenőmentesen képes lenne átvenni. No de milyen áron?
Hogy pontosan mikor jön el annak az ideje, hogy a mesterséges intelligencia masszív leépítésekhez vezessen, nem tudni (vagy már el is jött?), ám az ettől való félelem nem alaptalan. Sam Altman, a ChatGPT-t is fejlesztő OpenAI vezetője a The Atlantic-nak adott interjújában azt mondta, hogy felesleges szépíteni a mesterséges intelligencia munkahelyekre gyakorolt következményeit – írja a Futurism.
„Sok ember, aki a mesterséges intelligencián dolgozik, úgy tesz, mintha ez csak jó lenne; mintha egy kiegészítés volna, ami miatt soha senkit nem fognak elbocsátani. Pedig lesznek olyan munkahelyek, amelyek biztosan megszűnnek, és pont” – mondta a CEO.
Noha ez a hír nem túl örvendetes, az OpenAI vezetője úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia összességében jobbá fogja tenni a világot, bár úgy tűnik, mintha ő sem lenne biztos abban, hogy pontosan milyen jövőnek is nézünk elébe. „Nem hiszem, hogy visszább akarnánk lépni” – fogalmazott a techguru, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia az oktatásban is jól jöhet, ugyanis a segítségével olyan tanításban részesülhetne minden gyerek a világon, mint a leggazdagabbak.
Talán tényleg nincs már messze, hogy egy képernyőn megjelenő avatar, amely mögött a mesterséges intelligencia dolgozik, tanítsa a diákokat – sőt némely iskolák már kísérleteznek is hasonlókkal. Az mondjuk más kérdés, hogy a pedagógusszakma nem csak a tanításról, hanem a nevelésről is szól. Vajon a mesterséges intelligencia erre is képes lenne?