Az elmúlt években szinte csak arról lehetett hallani, hogy a közösségi média komoly aggodalomra ad okot, ugyanis felerősíti a szorongást és a depressziót, ám egy új kutatás erről másképpen vélekedik – legalábbis a Facebook esetében.
Az Oxford Internet Institute (OII) szakértői csapata azt vizsgálta, hogyan alakult a jólét az egyes országokban, mióta a közösségi média használata elterjedtté vált – írja a BBC. A kutatás csak és kizárólag a közel 3 milliárd aktív felhasználóval rendelkező Facebook hatásait tanulmányozta, az Instagram, TikTok, Twitter és más közösségi oldalakét nem. Nem várt eredmény született.
A legtöbb kutatás eddig a közösségi média lehetséges negatív hatásait boncolgatta, de Andrew Przybylski professzor, az OII munkatársa szerint az összegyűjtött adatok alapján nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a Facebook valóban rossz hatással lenne a pszichére. Egy korábbi OII-kutatás, amelyben Przybylski ugyancsak részt vett, szintén csekély összefüggést talált a tinédzserek kütyühasználata és a mentális problémák között.
Érdemes megjegyezni, hogy a tanulmány a Facebook-használat általános hatásait vizsgálta, figyelmen kívül hagyva a lelkileg sebezhető csoportokat. A kutatás a 13-34 éves, valamint a 35 év feletti korosztályok adatait vetette össze a Gallup World Poll egymillió ember bevonásával végezett jólléti felmérésével, vagyis nem fordítottak különös figyelmet a tinikre, akik körében az elmúlt években egyébként is rohamosan csökkenő tendenciát mutat a Facebook-használat.