Megismételhették a tavalyi bravúrt a fúziós energia területén

Másodszor sikerülhetett több energiát előállítani egy fúzióval, mint amennyit elhasználtak a folyamat beindításához. 

Tavaly decemberben történelmi bejelentést tett a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium: az ún. inerciális fúzió során nettó energianyereséget könyvelhettek el, vagyis kevesebb energiába került előidézniük a folyamatot, mint amennyi energia termelődött belőle. A tudósok egy apró hidrogénplazma-granulátumot bombáztak a világ legnagyobb lézerével, e közben sikerült energiatöbbletet generálniuk.

Az amerikai tudóscsapat most azt állítja, hogy sikerült megismételniük a korábbi bravúrt, sőt a második, július 30-án végzett kísérlet során még több fúziós energiát sikerült felszabadítaniuk – írja a The Guardian. Pontos információkat azonban nem közöltek, az adatok kiértékelése egyelőre folyamatban van.

fúzió energia
(Fotó: John Jett, Jake Long/LLNL)

A tudósok az 1950-es évek óta igyekeznek a Nap erejét is biztosító fúziós energiát hasznosítani, de tavaly decemberig egyetlen tudóscsoportnak sem sikerült több energiát előállítani, mint amennyit maga a folyamat igényelt. A szakértők szerint a fúziós erőművek áttörést hozhatnak az emberiség energiaállításában, ugyanis  tiszta, biztonságos és viszonylag olcsó energiát termelnének, mindezt korlátlan mennyiségben.

A technológia azonban még korántsem tart ott, hogy a fúziós erőművek használatba kerüljenek: becslések szerint leghamarabb 2050–2055-re lendülhet működésbe az első fúziós erőmű, amely energiát termelhet.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?