A világ legdrágább és legkomplexebb űrteleszkópja, a James Webb a Gyűrűs-ködről készített lélegzetelállító felvételeket.
Elkészültek az eddigi legnagyobb felbontású képek a különleges Gyűrűs-ködről – írja a BBC. A Webb fókuszában a Gyűrűs-köd közepén található haldokló csillag ál, amely mintegy 2600 fényévnyire van a Földünktől. A képeket tavaly július és augusztus között készítette az űrteleszkóp, Mike Barlow, a University College London professzora vezetésével.
Planetáris köd, mint amilyen a Gyűrűs-köd is, akkor jön létre, amikor a középen található fehér törpe csillag a halála közeledtével megszabadul külső gázrétegétől. A tudósok szerint a most készült képek olyan szerkezeteit tárják fel ezeknek a különleges képződményeknek, amelyeket egyetlen korábbi távcső sem tudott észlelni.
A planetáris köd abból a szempontból is érdekes, hogy a Naphoz hasonló csillagok fejlődésének végső állomásaként jön létre – azaz előbb-utóbb a központi csillagunk is így fogja végezni. A Napnál nyolcszor nehezebb csillagok élete jellemzően látványos szupernóva-robbanással ér véget, de a Naphoz hasonló, kis- és közepes tömegű csillagokból planetáris köd lesz.
A planetáris köd elnevezés egyébként nem helytálló, William Herschel 18. századi német-angol csillagász nevéhez fűződik, aki a megjelenésük miatt kezdetben gázbolygóknak vélte a haldokló csillagok maradványait.