Jeff Bezos tízmilliárd dollárt ajánlott fel klímavédelemre. Ehhez képest Blue Origin nevű űrkutató cége olyan mennyiségű környezetszennyező metánt bocsát ki, hogy azt a Nemzetközi Űrállomásról is látni lehet.
Messziről, az űrből nézve is látható a Blue Origin nyugat-texasi létesítményének „metánfelhője” – írja a Bloomberg. Az egyik legfontosabb üvegházhatású gázt egy nonprofit szervezet, a Carbon Mapper szúrta ki, mikor a légköri gázok mennyiségének mérésére alkalmas műszerrel pásztázták a Földet a Nemzetközi Űrállomásról.
A szervezet becslései szerint a Blue Origin létesítménye óránként körülbelül 1,5 tonna metánt lövell ki magából, ami feltűnő felhő formájában jelent meg a műszer által készített térképen. Az űrvállalat szóvivője szerint azonban metánkibocsátásuk nem kirívó.
Nem titok, hogy a cég zászlóhajós rakétahajtóműjéhez, a BE-4-hez cseppfolyósított földgázt (LNG) használnak, amely szinte teljes egészében metánból készül.

Mindez azért is visszás, mert a Blue Origin mögött álló techmilliárdos, Jeff Bezos előszeretettel hangoztatja, hogy milyen fontos számára a környezetvédelem. Ennek bizonyítására 2020-ban 10 milliárd dollárt ajánlott fel a Bezos Föld Alapítvány javára, hogy tudósok, aktivisták és nem kormányzati szervezetek klímavédelmi munkáját segítse.
A metán sokszorosan erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid, és nagymértékben hozzájárul a klíma hosszú távon tapasztalható felmelegedéséhez. Az emberi tevékenységekből származó metán egy igen jelentős része – nem túl meglepő módon – a szénbányászathoz, a kőolaj- és földgázkitermeléshez és a nehéziparhoz köthető.