Az Edmore-meteoritnak becézett objektum évtizedekig ajtómaszként szolgált egy michigani farmon, mígnem rájöttek, hogy egy különleges és nem mellesleg értékes űrszikláról van szó.
Több mint 80 évvel a felfedezése után vizsgálta meg szakértő az egyedi és sokat érő kődarabot – idézte fel a történetet a Science Alert. Mona Sirbescu, a Közép Michigan Egyetem geológusa egyből látta, hogy egy értékes darabról van szó. „Anyagi és tudományos szempontból ez a legbecsesebb példány, amelyet valaha életemben a kezemben tartottam” – fogalmazott.
A 10 kilogrammos kőzetet David Mazurek mutatta meg a kutatónak, mivel abban bízott, hogy a 30 éve birtokolt objektum egy meteorit lehet. Mint kiderült, igaza lett: az ajtótámaszként használt szikladarab egy vas-nikkel ötvözetekből álló meteorit, amely mintegy 12 százalékban nikkelből áll.
Mazurek még 1988-ban vásárolta meg a farmot a michigani Edmore-ban, a sokat érő kődarabbal egyetemben. Mikor a korábbi tulajdonos körbevezette őt a birtokon, a férfi egy nagyméretű szikladarabra lett figyelmes a fészer ajtajánál, majd mikor rákérdezett, a farm egykori lakója elmondta neki, hogy egy meteoritról van szó, ami az 1930-as években csapódott be a kertjükbe, és még meleg volt, amikor az édesapjával kiásták a földből.
Végül Mazurek eladta követ a Michigani Állami Egyetem planetáriumának, mikor divatja jött a meteoritok felvásárlása. A szerencsés férfi 75 ezer dollárt, mai árfolyamon számolva több mint 26 millió forintot kapott érte. Nem rossz üzlet egy régi ajtótámaszért!