Misztikusan morog a Hold, de egyelőre nem tudni, miért

Az indiai Csandraján-3 különös morgolódásra lett figyelmes a Holdon, nem kizárt, hogy az 1970-es évek óta most először sikerült szeizmikus adatokat rögzíteni az égitesten. 

A Csandraján-3 misszióval India lett a negyedik nemzet, akik leszálltak a Hold felszínére és az elsők, akik az égitest déli sarkának közelében tették mindezt. Habár az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) a napokban alvó üzemmódba kapcsolta a Vikram leszállóegységet és a Pragján holdjárót egyaránt, a missziót vezető csapat nemrégiben egy érdekes felfedezésről számolt be: a Csandraján-3 rengéseket észlelt a Holdon.

A dübörgést a Vikram leszállóegység fedélzeti műszere, a Hold szeizmikus tevékenységét vizsgáló ILSA rögzítette – írja a Science Alert. A műszer elsődleges célja a természetes rengések, becsapódások és mesterséges események által keltett talajrezgések mérése.

A kérdéses rengést augusztus 26-án rögzítette a műszer, és egyelőre a kutatók is csak találgatják, hogy pontosan mi idézhette elő a jelenséget – bár azt gyanítják, hogy természetes eredetű lehet. Tudományos szempontból azonban egy rendkívül izgalmas történésről lehet szó, ugyanis az 1960-as évek végén és az 1970-es években, az Apollo-missziók során gyűjtött szeizmikus adatok óta a kutatóknak nem sikerült pontos információkra szert tenniük a Hold belső mozgásával kapcsolatban.

A szeizmikus adatok azért is bírnak kiemelt jelentőséggel, mert különféle nyomokkal szolgálnak a tudósok számára a Hold belsejében zajló folyamatok megértéséhez.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?