Írország déli partjainál intelligens riasztórendszert építettek ki a Huawei közbenjárásával, amely képes észlelni a cetféléket, és valós időben értesíti az elhaladó hajókat.
Szeptember 14-én rendezték meg az írországi Baltimore-ban a tengerkutatás jövőjével és a legújabb technológiai fejlesztések kapcsolatával foglalkozó OceanTech Summit találkozót. Az esemény során az ír Óceánkutatási és Természetvédelmi Szövetség (Ocean Research and Conservation Association, ORCA) és a Huawei közösen ismertették a Smart Whale Sounds projekt keretében végzett, ír tengeri élővilág védelmével kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeiket.
A kutatás megállapította, hogy a Kelta-tengeren található hajózási útvonalak jelentős zajszennyezést okoznak a tengeri környezetben, és ezzel veszélyeztethetik a tengeri élővilágot. Az óceánzaj – a fókáktól a halakon át a tintahalakig – számos tengeri élőlényre lehet negatív hatással, és nem utolsósorban veszélybe sodorhatja a bálnák fennmaradását is.
Mint írják, a Huawei írországi programjának segítségével a Smart Whale Sounds projekt arra törekszik, hogy – mesterséges intelligencia és deep learning algoritmusok segítségével – megvizsgálja, milyen hatást gyakorol a cetekre, például a bálnákra, delfinekre és más tengeri állatokra a hajóforgalom, és intelligens riasztási rendszert alakítson ki. A valós idejű, több fajra kiterjedő észlelési, illetve akusztikai adatgyűjtő rendszer képes arra, hogy valós idejű értesítéseket küldjön az elhaladó hajóknak azokon a területeken, ahol bálnák tartózkodnak, így segítve a tengeri forgalom és az élővilág zavartalanabb együttélését. Az új rendszer hozzájárulhat ahhoz is, hogy minimálisra csökkentsék az építkezések tengeri élővilágra gyakorolt hatását kulcsfontosságú tengeri infrastruktúrák, például tengeri megújulóenergia-létesítmények tervezésekor.
Az előzetes elemzések arra engednek következtetni, hogy Írország déli partja a cetfélék (bálnák és delfinek) forró pontja – a cetfélék az Írországban élő állatok közel felét, és a Földön élő állatok egyharmadát teszik ki.