Az amerikai forgatókönyvírók és színészek után a videójáték-iparra is kiterjedhet a sztrájk, miután a SAG-AFTRA tagjai szavaztak erről.
Hétfőn érkezett a hír, hogy az amerikai forgatókönyvírók előzetes megállapodásra jutottak a hollywoodi stúdiók vezetőivel, amely véget vethet a mintegy öt hónapja tartó sztrájkjuknak. Ezzel azonban még nem fejeződnek be végleg a sztrájkok, és nem csak azért, mert a színészek érdekképviseleti szervezetének még nem sikerült megállapodásra jutniuk, hanem azért is, mert a SAG-AFTRA megszavazta, hogy a videójáték-kiadók ellen is induljon megmozdulás.
A szakszervezet tagjai egészen kimagasló arányban, mintegy 98 százalékban szavaztak a sztrájk engedélye mellett, amely elsősorban a szinkronszínészekkel, a motion capture színészekkel, valamint a kaszkadőrökkel kapcsolatos – írja a BBC. A szavazás nem feltétlenül jár együtt a munka beszüntetésével, ugyanakkor lehetőséget ad a szakszervezeteknek arra, hogy sztrájkot írjanak ki, ha a tárgyalások nem a tervek szerint alakulnának. Az engedély összesen tíz videójáték-céget érint, köztük az Electronic Arts Productions Inc., az Activision Productions Inc. és az Epic Games fejlesztőstúdiókat.
A filmes leállások középpontjában a fizetéssel és a mesterséges intelligencia használatával kapcsolatos aggályok állnak, és a videójáték-ipar szereplői is alapvetően ehhez hasonló problémákkal néznek szembe. A szakszervezet szerint a gépi intelligencia korlátok nélküli használata ugyanolyan, ha nem még nagyobb fenyegetést jelent a játékvilágban dolgozókra, mint a forgatókönyvírókra, színészekre nézve.

Az elmúlt években egyébként egyre több A-listás színész és híresség jelent meg a videójátékokban, amelyekben nem csak és kizárólag a hangjukat kölcsönözték az adott karakternek, hanem sok esetben magát a szereplőt is róluk mintázták – ahogy az Keanu Reeves (Cyberpunk 2077), Kit Harington (Call of Duty: Infinite Warfare), Rami Malek (Until Dawn) és Mads Mikkelsen (Death Stranding) esetében is történt.