Az amerikai hatóság szerint a Dish nevű cég műholdja potenciális kockázatot jelent a Föld körül keringő többi műholdra nézve – számolt be a BBC.
Az űrszemét vagy másnéven kozmikus hulladék azoknak a mesterséges eredetű tárgyaknak az összesítő elnevezése, amelyek az űrben keringenek, de már nem hasznosíthatók. Ezek nagy részét a használaton kívüli műholdak és az űrállomásokról levált kisebb-nagyobb darabkák teszik ki.
Az amerikai Szövetségi kommunikációs Bizottság (FCC) most150 000 dolláros pénzbírságot szabott ki a Dish Network-re, mert nem volt képes megfelelő távolságban elhelyezni egy régi műholdat a többi, használatban lévő műholdtól. A Dish EchoStar-7 műholdját még 2002-ben indították útnak, és geostacionárius pályára állították, amely a felszín felett 36 ezer km magasban található.
Mikor 2022-ben a szerkezetet használaton kívül helyezték, a vállalatnak 300 kilométerrel arrébb kellett volna helyeznie a mesterséges égitestet, azonban csak 122 kilométerrel sikerült elmozdítaniuk, miután kifogyott az üzemanyaga.
„Ahogy a műholdak egyre elterjedtebbé válnak, és az űrgazdaság felgyorsul, biztosnak kell lennünk abban, hogy az üzemeltetők betartják kötelezettségvállalásaikat” – mondta Loyaan Egal, az FCC végrehajtási irodájának vezetője.
Becslések szerint a Szputnyik–1, az első műhold 1957-es felbocsátása óta több mint 10 000 műholdat küldtek fel a világűrbe, és ezek több mint fele már használaton kívül van. Bár emberéletet még nem követeltek, anyagi kárt már okoztak a Föld körül keringő űrszemét-darabok, amelyek a szakértők szerint komolyan veszélyeztetik a még funkcionáló eszközök épségét.