A NATO szeptember végén lezajlott gyakorlata megmutatta, hogy az 5G a tengeri környezetben is nagyon értékes, főleg a drónok esetében.
Szeptember 29-én fejeződött be a NATO hadgyakorlata a portugáliai Tróia, a Sado folyó és a Sesimbra-félsziget partjainál található területeken. A tizenegy napos rendezvény középpontjában a tengerészeti ember nélküli rendszerek, vagyis a MUS-ok érettségének tesztelése és a NATO eszközeivel való interoperabilitásuk szintjének bemutatása állt. A Defense News-nak egy katonai tisztviselő úgy fogalmazott, hogy „a pilóta nélküli víz alatti járművek és az 5G hálós hálózatok felhasználása az információk továbbítására a víz alatti területen nagyon ígéretes”.
Az 5G tengeri tesztkörnyezetek fejlesztésének koncepciója, legalábbis a katonai szektoron belül, meglehetősen új. Lehetővé tenné több 5G-képes eszköz, érzékelő, jármű és végpont zökkenőmentes integrációját, hogy fejlett kommunikációs képességet biztosítson a távoli műveletekben. A haditengerészeti hadviseléssel foglalkozó szakértők szerint az 5G lehetőséget kínálhat a NATO tengeralatti rendszereinek modernizálására is, anélkül, hogy beavatkozó környezeti műveletekre, például a víz alatti kábelekhez szükséges árkok kiásására lenne szükség.