Öt Szem: Kína mindent ellop, ami szellemi tulajdon

Az Öt Szem szerint Kína a kvantumtechnológiától a mesterséges intelligenciáig mindent eltulajdonít, ráadásul mellé még példátlan fenyegetés is. 

Létezik egy olyan csoportosulás, hogy Öt Szem (Five Eyes), és hírszerzési szövetségként működnek. A tagjai értelemszerűen öten vannak: USA, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália, és Új-Zéland. Nos, ez a brigád a Szilícium-völgyben folytatott beszélgetést különféle magánvállalatokkal, és így állapították meg, hogy Kína bizony egyáltalán nem foglalkozik a szellemi tulajdon szentségével, viszi, amit csak ér. Christopher Wray, az FBI igazgatója szerint az ázsiai ország világszerte”példátlan fenyegetés” az innovációra. Az Öt Szem szerint Kína a kvantumtechnológiától és a robotikától kezdve a biotechnológián át a mesterséges intelligenciáig számos ágazatban lop titkokat. „Peking már régóta egyszerre többféle technikával veszi célba a vállalkozásokat: kibernetikai behatolásokkal, emberi hírszerzési műveletekkel, látszólag ártalmatlan vállalati befektetésekkel és tranzakciókkal” – mondta Wray. „Ennek a hálónak minden szála egyre szemtelenebbé és veszélyesebbé vált”.

öt szem
Kép: Wikipédia

Válaszul Liu Pengyu kínai kormányszóvivő azt mondta, hogy az ország elkötelezett a szellemi tulajdon védelme mellett. „Határozottan ellenezzük a Kínával szembeni alaptalan vádakat és rágalmakat, és reméljük, hogy az érintett felek objektíven és tisztességesen szemlélik országom fejlődését” – mondta az ország washingtoni nagykövetségének szóvivője a Reutersnek adott nyilatkozatában.

Az Öt Szem aggódik

Mike Burgess, az Ausztrál Biztonsági Hírszerző Szervezet főigazgatója régóta vádolja a kommunista országot a szellemi tulajdonlopással, de ez az első alkalom, hogy az Öt Szem tagjai nyilvánosan összefogtak, hogy felszólítsák Kínát emiatt. Burgess szerint „az a magatartás, amelyről itt szó van, messze túlmutat a hagyományos kémkedésen”, és a múlt hónapban a minisztériuma lefülelt egy kínai összeesküvést, amelynek célja egy tekintélyes ausztrál kutatóintézetbe való beszivárgás volt, és amelynek során egy akadémikust ültettek oda, hogy titkokat lopjon el.

A tisztviselők felszólították a magánipart és a tudományos életet, hogy segítsenek ezeknek a fenyegetéseknek az elhárításában, amelyek közül a legfontosabbak szerintük a mesterséges intelligencia eszközei. „Aggódunk a mesterséges intelligencia mint mindenféle visszaélés erősítője miatt” – mondta Wray, aki azzal vádolta Kínát, hogy nagyságrendekkel több személyes és vállalati adatot lop el, mint bármely más nemzet.

 

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of RG

RG

RG is hírező, és emellett nagy szenvedélye a repülés. Ikarosznál egy szinttel jobban nyomja, ugyanis szintén motor nélkül próbálkozik. Vitorlázórepülő. Szóval, ha szimulátorokról, vagy repülős appokról olvastok, azt szinte biztos, hogy RG írta.

Ezeket olvastad már?