Egy szélsőjobbos Twitter felhasználó még a 2016-os amerikai választások kapcsán tömte tele a Twitter felületét mémekkel és valótlanságokkal, ami az esküdtszék szerint hiba volt.
Az régóta tudott dolog, hogy a közösségi média, és közte az egykori Twitter kiváló táptalaja a mindenféle jellegű valótlanságok terjesztésének, legyen az lapos Föld, chemtrail, szabadkőművesek, vagy éppen a 2016-os amerikai választások. Ez utóbbi kapcsán döntött úgy egy brooklyni esküdtszék, hogy az említett eseménnyel kapcsolatosan egy bizonyos Douglas Mackey nevű felhasználó túltolta a félretájékoztatást, amin hét hónap elzárás alatt gondolkodhat. A férfi ellen 2021 elején emeltek vádat. A közösségi oldalon „Ricky Vaughn” néven ismert ember, a 2016-os választást megelőző hónapokban több mint 58 ezer követőjének küldött félretájékoztatást, és más Twitter-felhasználókkal együtt dolgozott azon, hogy a választást Donald Trump javára billentse.
Vaughn és a többiek legtöbbször csak mémeket posztoltak, és a tevékenység nagy része az első alkotmánymódosítás által védett szólásszabadság hatálya alá esik, tehát ezzel nem volt gond. Azonban Mackey átlépett egy határt, amikor egy héttel a választások előtt ő és mások arra kezdték bátorítani Hillary Clinton támogatóit, hogy ne álljanak sorba a szavazáshoz, hanem adják le voksukat a sokkal kényelmesebb SMS-es módszerrel. Azt pedig tudjuk, hogy SMS-ben még a korlátlan lehetőségek hazájában sem lehet elnököt választani.
Olyan fotókat is közzétettek, amelyeken emberek ugyanezzel az üzenettel, és a fogadó telefonszámmal azt a benyomást keltik, mintha kimondottan Clinton kampánycsapata által készített képek lennének. Mackey azt mondta a társainak, hogy a cél a fekete szavazók és más kisebbségi csoportok részvételének visszaszorítása volt. „Trumpnak le kellene írnia a fekete szavazókat, és csak arra kellene összpontosítania, hogy lenyomja a részvételi arányukat” – írta az egyik csoportban, amelyet a tartalmi stratégia megtervezésére használtak.
Hozzá kell tenni, a választók tájékozottságát jellemzi, hogy nagyjából 4900-an dőltek be a trükknek, és küldtek „Hillary” vagy hasonló szöveggel üzenetet a megadott telefonszámokra. Az ügyészek hat hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetést kértek Mackey-re. A The New York Times beszámolója szerint a védelem azzal érvelt, hogy a férfi már nem az a személy, aki akkor volt, és megjavult. Az ügyészek szerint ez azonban csak azért van így, mert kiderült a dolog, és Mackey kénytelen volt felfüggeszteni dezinformációs tevékenységeit. A tárgyalás során Mackey ellen tanúskodott néhány bűntársa is, akik elárulták, hogy a csoportok hogyan hangolták össze és tervezték meg szélsőjobbos posztjaikat és mémjeiket a maximális hatás érdekében.
Mackey, aki a saját védelmében tanúskodott, azt mondta, hogy ő csak egy volt a sok ember közül ezekben a csoportokban, és hogy nem valami nagyszabású tervként, hanem különösebb átgondolás és megfontolás nélkül posztolt, akár a Twitter, akár más közösségi oldal volt a felület. Amikor elítélték, Breon Peace amerikai ügyész a következőket mondta: „A mai ítélet bizonyítja, hogy a vádlott csalárd cselekedetei átlépték a bűncselekmény határát, és határozottan elutasítjuk cinikus kísérletét, hogy a szólásszabadság alkotmányos jogát használja pajzsként a szavazóurnák felforgatására és a szavazatok elnyomására irányuló tervéhez”.