A majdnem három napig tartó maratoni „végső” tárgyalásokat követően az Európai Unió jogalkotói tegnap este politikai megállapodást kötöttek a mesterséges intelligencia szabályozásának kockázatalapú keretrendszeréről. Az aktát eredetileg 2021 áprilisában nyitották, de hónapokig tartó, háromoldalú tárgyalásokra volt szükség ahhoz, hogy a megállapodás létrejöjjön. A fejlemény azt jelenti, hogy a mesterséges intelligenciáról szóló uniós szintű jogszabály végleg megszületik.
Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság – a blokk társjogalkotói – kulcsfontosságú képviselői helyi idő szerint péntek este és szombat reggel diadalmas, de kimerült sajtótájékoztatót tartottak, amelyen keményen kiharcolt, mérföldkőnek számító és történelmi jelentőségűnek nevezték a megállapodást.
A megállapodás teljes részleteit csak a végleges szöveg összeállítása és nyilvánosságra hozatala után lehet teljes mértékben megerősíteni, ami néhány hetet vehet igénybe. Az Európai Parlament által kiadott sajtóközlemény azonban megerősíti, hogy a Tanáccsal kötött megállapodás tartalmazza a mesterséges intelligencia alkalmazásának teljes tilalmát:
- olyan biometrikus kategorizálási rendszerek, amelyek érzékeny jellemzőket használnak (pl. politikai, vallási, filozófiai meggyőződés, szexuális irányultság, faji hovatartozás);
- az internetről vagy a térfigyelő kamerák felvételeiből származó arcképek nem célzott lekérdezése arcfelismerő adatbázisok létrehozása céljából;
- érzelemfelismerés a munkahelyeken és oktatási intézményekben;
- társadalmi viselkedésen vagy személyes jellemzőkön alapuló társadalmi pontozás;
- az emberi viselkedést manipuláló mesterséges intelligenciarendszerek, amelyek megkerülik az emberi szabad akaratot;
- az emberek (koruk, fogyatékosságuk, szociális vagy gazdasági helyzetük miatti) kiszolgáltatottságának kihasználására használt mesterséges intelligencia.
A távoli biometrikus azonosítási technológia nyilvános helyeken történő, bűnüldöző szervek általi használatát nem tiltották be teljesen – de a parlament szerint a tárgyalófelek megállapodtak egy sor biztosítékról és szűk körű kivételről, amelyekkel korlátozzák az olyan technológiák használatát, mint például az arcfelismerés. Ezek közé tartozik az előzetes bírói engedély megkövetelése – és a „szigorúan meghatározott” bűncselekményi listákra korlátozott felhasználás.
A távoli biometrikus azonosító mesterséges intelligencia visszamenőleges (nem valós idejű) használata „a súlyos bűncselekmény elkövetésével elítélt vagy gyanúsított személy célzott felkutatására” korlátozódik. Míg a beavatkozó mesterséges intelligencia valós idejű használata időben és helyileg korlátozott lesz, és csak a következő célokra használható:
- áldozatok célzott felkutatása (emberrablás, emberkereskedelem, szexuális kizsákmányolás),
- konkrét és közvetlen terrorfenyegetettség megelőzése, illetve
- a rendeletben említett konkrét bűncselekmények (pl. terrorizmus, emberkereskedelem, szexuális kizsákmányolás, gyilkosság, emberrablás, nemi erőszak, fegyveres rablás, bűnszervezetben való részvétel, környezeti bűncselekmények) egyikének elkövetésével gyanúsított személy lokalizálása vagy azonosítása.
Az elfogadott csomag olyan mesterséges intelligencia rendszerekre vonatkozó kötelezettségeket is tartalmaz, amelyek „az egészségre, a biztonságra, az alapvető jogokra, a környezetre, a demokráciára és a jogállamiságra gyakorolt jelentős potenciális káros hatásuk” miatt „magas kockázatúnak” minősülnek.
Megállapodás született továbbá egy „kétszintű” védőkorlát-rendszerről is, amelyet az „általános” mesterséges intelligencia rendszerekre kell alkalmazni, mint például az úgynevezett alapmodellekre, amelyek a generatív mesterséges intelligencia alkalmazások, például a ChatGPT vírusos fellendülését támasztják alá.
A szabályok be nem tartásáért kiszabott büntetések a jogsértéstől és a vállalat méretétől függően 35 millió eurótól vagy a globális forgalom 7%-ától 7,5 millió euróig vagy a forgalom 1,5%-áig terjedő bírságokat vonhatnak maguk után.
A ma elfogadott megállapodás a törvény elfogadását követő fokozatos hatálybalépést is lehetővé teszi: a tiltott felhasználási esetekre vonatkozó szabályok bevezetéséig hat hónap, az átláthatósági és irányítási követelmények esetében 12 hónap, az összes többi követelmény esetében pedig 24 hónap áll rendelkezésre. Így az EU mesterséges intelligenciáról szóló törvényének teljes ereje csak 2026-ban lesz érezhető.
Forrás: TechCrunch