Viccnek hangzik, pedig nem az: japán tudósok sikeresen teszteltek egy marhatrágyával működő rakétát.
Az Interstellar Technologies nevű japán startup közleményben adta a világ tudtára, hogy sikeresen beindították ZERO névre kereszteltelt rakétahajtóművüket egy tíz másodperces próba alkalmával, amelyre Hokkaidón, Japán legészakibb, egyben legnagyobb szigetén került sor – írja a Futurism. A pláne az a dologban, hogy a rakéta motorját folyékony biometán hajtja, amelyet a hokkaidói tejtermelő gazdaságokból származó tehéntrágyából nyernek.
A cég azt tervezi, hogy januárban további teszteket hajt végre, a cél pedig az, hogy rakétájukkal műholdakat állítsanak alacsony Föld körüli pályára.
A tehéntrágyával beindított hajtómű tesztjéről videó is készült, ezt alább láthatjátok:
/
Breaking news from the test stand
\
Here’s a short footage of IST’s first static fire test using Liquid Biomethane pic.twitter.com/695ld0kGmo— Interstellar Technologies (@istellartech_en) December 7, 2023
Az a tény, hogy tehéntrágyából nyert üzemanyaggal képesek voltak működtetni egy rakétát, valóban lenyűgöző mérföldkő, mivel megoldást kínálhat az űrutazások és a bolygón kívüli expedíciók kapcsán felvetett egyik legfőbb problémára: a környezeti terhelésre.
Jelenleg a SpaceX által fejlesztett Falcon 9 rakéta, amelyre a NASA támaszkodik, oxigénből és kerozinból készült üzemanyaggal működik. A rakétakilövésekből származó kibocsátások fekete kormot hagynak maguk után a bolygó felső légkörében, és ezek a részecskék több évig is ott maradhatnak. Jelenlétük pedig tovább fokozhatja a globális felmelegedés problémáját, és károsíthatja az egyébként is egyre vékonyabb ózonréteget.