A hírek szerint a Dániában fejlesztett mesterséges intelligencia minden korábbinál pontosabban képes megjósolni az emberek halálát.
Dánia teljes lakosságának adatait használták fel annak a mesterséges intelligenciának a kiképzésére, amely képes megjósolni, mikor következik be a halál az egyén életében. A végeredmény egy olyan program lett, amely lényegesen pontosabban működik, mint a biztosítótársaságok által használt modellek.
A Dán Műszaki Egyetem kutatói 6 millió ember személyes adatait vizsgálták át, beleértve az egyének végzettségét, foglalkozását, jövedelmét és egészségügyi adataikat – írja a New Scientist. A tudósok szerint a Life2vec nevű program a belétáplált adatokat alapul véve határozza meg, hogy az egyén várhatóan meddig fog élni, sőt azt is képes megmondani, hogy milyen formában éri majd a vég.
Hogy teszteljék a programot, 35 és 65 év közötti emberek adatait táplálták bele, melyeknek a fele 2016 és 2020 között már elhalálozott – utóbbiról természetesen nem tájékoztatták a programot. A Life2vec feladata az volt, hogy eldöntse, ki él még az emberek közül.
A program végül 11 százalékkal pontosabb válaszokat adott, mint bármely jelenleg elérhető mesterséges intelligencia vagy az életbiztosításokhoz használt modell.
A program mögött álló kutatók szerint az általuk fejlesztett technológia segíthet például az egészségügyi problémák korai előrejelzésében, a nagyvállalatoktól azonban érdemes távol tartani ezt a fajta tudást – egy biztosítótársaságot például etikátlan előnyhöz juttathatna egy ilyen technológia.