A Mikulás létezésében sokan kételkednek, pedig a karácsonyi csodatevő tényleg létezik, igaz nem pont abban a formában, ahogy eddig hittük.
Azt persze tudjuk, hogy december 6-án a jó gyerekeknek ajándékot, a rosszaknak virgácsot rak a csizmájába a Mikulás, sok más országban pedig a karácsonyi ajándékot is ő hozza a fa alá. De vajon hol lakik a piros ruhájáról, nagy fehér szakálláról ismert alak? A legtöbben Finnországra tippelnének, és nem is tévednek nagyot, Joulupukki, a finn Mikulás ugyanis valóban Lappföldön él, de akad egy másik Mikulás is, akinek az Orion-köd délnyugati sarkában találjuk az otthonát.
Az Orion-köd az egyik legtöbbet kutatott objektum a világűrben, két fényes csillagközi gázfelhő az Orion csillagképben, amelyek nagyon közel helyezkednek el egymáshoz, részben egybe is folynak. Itt él a „másik” Mikulás, egy kétmillió fokos gázfelhő, amit még 2007-ben fedezték fel a kutatók, nem sokkal karácsony előtt.
Egy, a napunk tömegénél negyvenszer nagyobb csillag széle összeütközött az őt körülvevő sűrű gázfelhővel – így született meg az a nagy kiterjedésű, forró gázfelhő, amit az ünnepi hangulatra tekintettel a Mikulásról neveztek el a tudósok, mondván az alakja a jóságos nagy szakállúra emlékeztet.
Egy kis akarattal és sok-sok jóindulattal akár mi magunk is beleláthatjuk a Mikulást a lenti alakzatba.