Bár a hópelyhek sokfélesége régóta foglalkoztatja a kutatókat, még napjainkban is sok a megválaszolatlan kérdés a témával kapcsolatban.
A hópelyhekről az a kép él a fejünkben, hogy a legváltozatosabb formát képesek ölteni, mutatósak, no és persze apróak. Utóbbi azonban nem feltétlenül igaz, ritka esetben ugyanis kivételesen nagy hópelyhek is hullhatnak az égből. Ezen a ponton érdemes tisztázni, hogy a hópehely a jégkristályok összekapcsolódásából keletkezik, így ha nem is túl gyakran, de megeshet, hogy annyi kristály olvad egybe, hogy végül egy nagyobb méretű hópehely éri el a felszínt. A világrekorder hópehely pedig akkora, hogy nem igazán örülnénk, ha a fejünkön landolna.
A Guinness Rekordok Könyve szerint a világ legnagyobb hópelyhei (merthogy több is volt belőlük) 38 cm szélesek és 20 cm vastagok voltak, vagyis nagyjából akkorák, mint egy termetes, nagyon vastag pizza – írja az IFL Science. A gigantikus méretű pelyhek 1887. január 27-én éjszaka, egy heves téli vihar alkalmával hulltak Clark Fork River völgye fölé, Montana államban.
Dr. Kenneth Libbrecht fizikus mintegy húsz éve foglalkozik a hókristályok tanulmányozásával, több tudományos könyvet is írt a témában. Mindezek fényében talán nem meglepő, hogy az amerikai professzor nevéhez fűződik a legnagyobb jégkristály felfedezése is, ami mintegy 10 milliméter hosszú volt. Bár ez elsőre hallásra nem tűnik túl colosnak, tekintve, hogy a kristályok átlagosan 2-4 milliméter átmérőjűek, a Libbrecht által talált hókristály egy valóságos monstrum.