Nem tudta beteljesíteni küldetését a Holdra küldött Peregrine szonda, amely hamarosan visszatér a Föld légkörébe, ahol fokozatosan el fog égni.
Több mint 50 év elteltével az Egyesült Államok leszállóegységet küldött a Holdra a Peregrine nevű szonda személyében, csakhogy nem sokkal az elrajtolást követően súlyos hiba ütötte fel a fejét. Az Astrobotic Technology nevű amerikai magáncég még január 8-án indította útnak a szerkezetet, amelyen a NASA tudományos berendezései és kis méretű holdjárói utaznak, valamint egy magyar időkapszula is helyet kapott a fedélzetén, benne a hazai kutatók munkásságával és az Aranycsapat történetével.
A misszió célja a Holdon való landolás lett volna, csakhogy kevesebb mint 24 órával az indulást követően az Astrobotic bejelentette, hogy felhagynak a landolás kísérletével, miután szivárgás következtében kritikus mennyiségű üzemanyagot vesztettek. Bár a cég azon van, hogy a szerkezetet a lehető legtovább életben tartsa, a szonda napjai meg vannak számlálva.
A pittsburgh-i székhelyű vállalat szerint a Peregrine jelenleg a Föld felé tart, és a sűrű légkörbe érve minden része el fog majd égni – írja a Space.
Az Astrobotic nem árulta el, hogy a szonda pontosan mikor érkezhet meg a Föld légkörébe, annyit írtak csupán, hogy vasárnap körülbelül 389 000 kilométerre volt a bolygónktól. Bár az elégés esélye igen magas, a vállalat mérnökei továbbra is dolgoznak a szonda megmentésén.