Ausztrál csillagászok a valaha volt legérzékenyebb rádióképet készítették egy ősi csillaghalmazról, amelynek egy rejtélyes rádiójelet is észleltek a közepén.
Csillaghalmaznak hívjuk a csillagok azon csoportját, amelynek tagjai gravitációs kapcsolatban állnak egymással. A tudósok a 47 Tucanae nevű csillaghalmazról készítettek nemrégiben részletes képet, ami a gömbhalmazok típusát erősíti, amelyekben hihetetlen mennyiségű csillag lakozik. A szabad szemmel is látható 47 Tucanae klasztert először az 1700-as években észlelték a kutatók.
„A képünk a 47 Tucanae-ról készült, amely a galaxis egyik legnagyobb tömegű gömbhalmaza. Több mint egymillió csillaggal és nagyon fényes, nagyon sűrű maggal rendelkezik” – magyarázza Dr. Bahramian, az ausztráliai Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont munkatársa.
A felfedezés 450 órányi megfigyelésébe telt a kutatóknak, de megérte a végeredmény: amellett, hogy a valaha volt legpontosabb képet készítették egy gömbhalmazról, ez lett a valaha kreált legmélyebb, legrészletesebb rádiókép is, amelyet egy ausztrál rádióteleszkóppal hoztak össze. Ráadásképp még egy titokzatos rádiójelet is sikerült észlelniük a kutatóknak a csillaghalmaz közepéből.
A tudóscsapat szerint a jelzésnek két oka lehet: az egyik, hogy a halmazban egy fekete lyuk található, ami „nagyon jelentős felfedezés lenne„, a másik, hogy létezik egy pulzár, azaz egy gyorsan forgó neutroncsillag, amely rádióhullámokat bocsát ki.