A Spotify és társai nyúljanak jobban a zsebükbe!

Az EU szerint az olyan zenei streaming platformok, mint a Spotify, nem fizetnek eleget az előadóknak, és ez így nincs rendjén. 

Az Európai Parlament biztosítani akarja, hogy a zenei streaming-iparban az előadóművészek a vezető lemezkiadókhoz és a népszerű művészekhez képest tisztességes fizetést és promóciót kapjanak. Az EU átfogó változtatásokat javasolt a zenei streaming iparágon belül a kisebb művészek támogatása és az alulfizetett előadók méltányos díjazásának biztosítása érdekében. A javaslatot azért tették, hogy biztosítsák az európai zenei alkotások hozzáférhetőségét, és ne szoruljanak háttérbe például a Spotify „túláradó mennyiségű” tartalma miatt.

Az Európai Parlament  tagjai ma fogadtak el egy állásfoglalást, amely az előadóművészek nem megfelelő streaming jogdíjaival és az elfogult ajánló algoritmusokkal kapcsolatos aggodalmakkal foglalkozik. Kiemelték, hogy a zenei streaming szolgáltatásokra jelenleg nem vonatkoznak a meglévő uniós szabályok, annak ellenére, hogy ez a legnépszerűbb módja a hangfogyasztásnak.

spotify
Fotó: Tech Gaming Report – Mobilon a Spotify az egyik legkedveltebb zenei alkalmazás

A képviselők emellett az elavult, „digitális kor előtti” jogdíjak felülvizsgálatát is szorgalmazták, megjegyezve, hogy egyes rendszerek arra kényszerítik az előadókat, hogy a nagyobb nyilvánosságért cserébe kevés vagy semmilyen bevételt ne kérjenek. Az európai zenei alkotásokra vonatkozó kvóták bevezetését fontolgatják, hogy ezzel is elősegítsék a művészek népszerűsítését az EU-ban.

A streamingszolgáltatókat arra is sürgetik, hogy tegyék közzé, ha az általuk tárolt zeneszámok létrehozásához mesterséges intelligenciát használtak, lépjenek fel az emberi előadókat engedélyük nélkül utánzó „deepfake” zenék ellen, és legyenek átláthatóak az ajánló algoritmusaikról, hogy megakadályozzák, hogy a nagy lemezkiadók és a népszerű művészek aránytalanul előnyben részesüljenek – és így jobban kompenzálódjanak – az iparág kisebb szereplőivel szemben.

Bár a képviselők túlnyomó többséggel elfogadták, hogy ezekkel a kérdésekkel foglalkozni kell, maga az állásfoglalás nem jogalkotási jellegű. Ehelyett ez egy kérés az Európai Bizottsághoz, hogy ismerje el az aggályokat, és kezdeményezzen jogszabályokat a dolgok javítása érdekében. Hozzá kell tenni, mire ebből a Spotify, az Apple Music, vagy éppen a SoundCloud bármit is érzékelni fog, évek telnek el. Főleg akkor, ha bármelyik említett platform fellebbezést nyújt be.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of RG

RG

RG is hírező, és emellett nagy szenvedélye a repülés. Ikarosznál egy szinttel jobban nyomja, ugyanis szintén motor nélkül próbálkozik. Vitorlázórepülő. Szóval, ha szimulátorokról, vagy repülős appokról olvastok, azt szinte biztos, hogy RG írta.

Ezeket olvastad már?