Tovább élesítették a tudósok az M87 fekete lyukáról készült képet, mutatjuk a végeredményt.
A fekete lyukak az univerzum egyik legérdekesebb és legtöbbet kutatott teremtményei, létezésük mind elméleti szinten (általános relativitáselmélet), mind csillagászati megfigyelésekkel (például Chandra űrtávcső) jól alátámasztott. Bár továbbra is rengeteg a kérdőjel körülöttük, amit biztosan tudunk, hogy olyan objektumukról van szó, ahonnan az erős gravitáció miatt semmi, még a fény sem tud távozni.
A világ első, fekete lyukról készült fotóját még 2019-ben mutatták be a tudósok az Event Horizon Telescope (EHT) együttműködés keretében, a történelmi felvétel a Szűz csillagképben lévő Messier 87 óriásgalaxis közepén található fekete lyukat ábrázolta. Az EHT csapata most tovább élesítette a szóban forgó fekete lyukról készült felvételt, azzal a különbséggel, hogy ezúttal egy másik adatsort használtak fel, amelyet 2018-ban, egy grönlandi teleszkóppal rögzítettek – a 2019-ben közzétett kép egy 2017-es adatsor alapján készült.
Az eredmény egy élesebb és világosabb fotó lett, amelyen jól megfigyelhető többek közt a Doppler-jelenség is, amely miatt a fekete lyuk az egyik oldalon világosabbnak tűnik.
Bár tudományos szempontból nagy előrelépést jelent, laikus szemmel nézve a fekete lyukról készült fotó továbbra is elég homályos, ami nem meglepő, hiszen az M87 galaxis körülbelül 55 millió fényév távolságra van a Földtől.