A szóban forgó aszteroidát kicsivel több mint egy hete fedezték fel a kutatók, és január 27-én, szombaton már el is fog suhanni a bolygónk mellett.
Az űrügynökségek folyamatos figyelemmel kísérik a kisbolygók mozgását, és időről időre figyelmeztetést adnak ki azokra az űrkőzetekre vonatkozóan, amelyek csillagászati szempontból közel kerülnek a Földhöz. Ezúttal a 2024 BJ kódjelű szikla került be a hírekbe, amely mindössze 354 ezer kilométerre halad majd el tőlünk, ami a Föld-Hold távolság mintegy 92 százaléka – írja az IFL Science.
A becslések szerint az objektum 25 méter átmerőjű, és magyar idő szerint szombaton 15 órakor közelíti meg a Holdat, majd körülbelül három és fél órával később a Föld mellett is el fog suhanni.
A 2024 BJ egyike annak a 158 darab új űrkőzetnek, amelyet az év eleje óta fedeztek fel a kutatók. A szóban forgó aszteroida Apollo-típusú, ami azt jelenti, hogy a Naphoz legközelebbi pontján keresztezi ugyan a Föld pályáját, a saját pályája azonban lényegesen távolabb esik ettől.
A múlt hétvégén Berlintől nyugatra egy 1 méter széles aszteroida csapódott a Föld légkörébe. Ez volt mindössze a nyolcadik alkalom, hogy a tudomány segítségével sikerült megjósolni egy, a légkörbe becsapódó kisbolygó érkezését.