Regionális startup ökoszisztéma: belehúz a V4

Jelentős mérföldkőhöz érkezett a Közép-európai innovációs közösségek együttműködése, ugyanis az Óbuda Uni Venture Capital (HU), az Accelpoint (PL), a Rivne IT Claster (UA) és az Insane Business Ideas (CZ) bejelentették a V4-Ukraine Talent Fusion Program elindítását, mely az Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával valósul meg. Ez a kezdeményezés a visegrádi régió és Ukrajna innovációs ökoszisztémáinak megerősítésére irányul. A program igyekszik enyhíteni a jelenlegi geopolitikai helyzetből adódó kihívásokat, valamint a mélyen gyökerező szocioökonómiai problémákat, nevezetesen: a tőkehiányt, a tech tehetségek kivándorlását és a diverzitás hiányát.

V4 startup ökoszisztéma
Startup ökoszisztéma

Így erősítenék a visegrádi régió startup ökoszisztémáját

A V4-Ukraine Talent Fusion Program felépítése a különböző programelemeknek köszönhetően igazán átfogó, sokszínű eszközöket és lehetőségeket kínálva ezzel a résztvevők számára.

A program a Tech Talent Superstars eseményekkel kezdődik, melyeket Budapesten, Prágában, valamint Varsóban rendeznek meg a szervezők. Ezen események legfőbb célja a helyi közösségek inspirálása a tech ökoszisztémák tehetségeinek bemutatásán keresztül, példaképeket állítva a résztvevők elé. A rendezvények nagy hangsúlyt fektetnek az esélyegyenlőségre, valamint a fiatal vállalkozók tőkefinanszírozásának támogatására.

A program második pillére a Go & Grow Masterclass sorozat, amely 12 online webináron keresztül ad át gyakorlati tudást. A kurzus egy gondosan összeállított tanterv szerint épül fel, amely az alapvető vállalkozási ismeretektől a növekedési stratégiákon át a tőkebevonásig minden, a startupperek számára elengedhetetlen témát lefed. Ennek eredményeként a résztvevők értékes készségeket sajátíthatnak el akkor is, ha már van vállalkozásuk, de akkor is, ha még csak most gondolkodnak ötletük megvalósításán.

A projekt utolsó eleme az #IamPitching @CEEcosystem Summit. A megmérettetés egy online versennyel kezdődik, amelyre a V4 országok és Ukrajna startupjai jelentkezhetnek egy két-perces videóval. A csapatok feladata a közönség szimpátiájának elnyerése, mivel csak a legtöbb közönségszavazatot kapó 13 startup léphet tovább a következő szakaszba, amely során szakértői mentorálásban és pitch-felkészítésben is részesülnek.

A verseny a CEEcosystem Summit (Budapest) rendezvényen zárul, ahol egy tőkebevonási szakértőkből és befektetőkből álló impozáns zsűri előtt pitch-elnek majd a résztvevők. A továbbjutó startupok különböző támogatásokban részesülhetnek, valamint valódi befektetési lehetőségekhez is juthatnak a jelenlévő regionális befektetőktől. A projekt szervezői a résztvevő csapatok és a konzorcium partnerei számára szállást és a konferenciára díjmentes belépőket biztosítanak. Emellett, a startupok egy standot is kapnak az eseményen, amely még inkább megkönnyíti az új kapcsolatok építését.

A verseny a DeepTech, a robotika és az automatizálás területére összpontosít a fenntarthatóság, az élettudományok és a védelmi iparágakban, elsősorban a pre-seed és seed szakaszban lévő startupokkal, hangsúlyt fektetve a fiatal tehetségek fejlesztésére.

A szervezők szándéka, hogy ezzel a kezdeményezéssel támogassák a technológiai szektorban lévő együttműködések kialakítását és megerősödését, valamint az innováció támogatása révén növekedjen a V4-ek és Ukrajna ellenálló- és versenyképessége is. (via mmonline, kép: pexels)

***

Startup hírek a TechWorld-ön

Íme a leginnovatívabb magyar startupok

Startup hír: jön az újabb állami támogatás

Startup Factory az innovatív vállalkozásokért

Ludwig Federmeyer posztjai az Üzleti innováció blogon – arany válogatás

Ludwig Federmeyer az innovációs díjakról – update

Halálhörgés, siralomvölgy – Esmet az magyar innovációról pengetem lantomat

Ludwig Federmeyer, blogunk innovációs szakértője szerint szarból is lehet várat építeni – de minek?

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ezeket olvastad már?