Az Odysseus a tervek szerint a landolást követően még hét-tíz napig működött volna a Holdon, de végül 5 nap elteltével kénytelen befejezni a küldetést – jelentette be az Intuitive Machines.
Az Intuitive Machines magánvállalat a NASA-val közösen indította útnak Odysseus névre keresztelt űrszondáját, amely múlt hét csütörtökön sikeresen landolt a Hold felszínén. Ezzel történelmet írt az amerikai magánvállalat, ugyanis ez lett az első olyan magán űreszköz, amelynek sikerült leszállnia a Holdon – nem utolsósorban pedig az első amerikai szonda, amely 1972 óta elérte a Hold felszínét.
A landolás sikeres volt, de nem ment minden zökkenőmentesen. A kutatók szerint a robot felborulhatott a leszálláskor, és jelenleg is egy sziklának dőlve pihen. Bár a magáncég először arról számolt be, hogy mindez nem befolyásolja a szonda működését, nagyon úgy tűnik, hogy mégis, ugyanis a Holdra küldött űreszköz idő előtt befejezi küldetését.
Az Intuitive Machines jelentette be, hogy várhatóan kedd reggel meg fog szakadni a kapcsolat az Odysseus és a földi irányítás között – írja a Reuters. Ennek oka, hogy a napelemek már nem tudnak elegendő energiát gyűjteni a szonda életben tartásához, így a csapat sem fog tudni kommunikálni az eszközzel. Egyelőre nincs információ arról, hogy mennyi adat veszhet el az Odysseus lerövidült élettartama miatt.
Az Odysseust a NASA kereskedelmi Hold-missziójának részeként indították útnak, melynek első próbálkozója, a Peregrine végül csúfos kudarcot vallott, nem tudott eljutni a Holdra. A kereskedelmi missziók kulcsfontosságú elemei az amerikai űrhivatal Artemis-programjának, melynek végső célja, hogy az Apollo–17 űrhajósai után újra ember léphessen a Holdra.