Hatalmas, meghatározó cégek látnak fantáziát az extrém nagy felbontásban, és az AI mentheti meg a 8K technológiát.
A szórakoztatóelektronikai, IT és telekommunikációs iparágakban mindig vannak technológiák, amelyekben nagyon bíznak a piaci szereplők, de aztán ezek mégsem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket. Ma már ki lehet mondani, hogy a 8K is ilyen, hiszen sosem fogyott annyi extrémen nagy felbontású tv, mint ahogyan azt korábban várták.
Megbukott a 8K?
Hogy ez miért alakult így, annak több oka van, amelyek közül a legfontosabb a tartalomhiány. Azaz egyszerűen nem készült elég 8K-s, azaz 7680×4320 képpont felbontású film, videó, és a sportközvetítések, illetve egyéb tv műsorok is hiányoznak. Emellett az Európai Unió bevezetett egy minden korábbinál szigorúbb energiafogyasztási szabályozást, amit sok cég egyszerűen képtelen volt teljesíteni.
Ebből fakadóan több olyan nagy konszern is kivonult erről a területről, amely korábban teljes erővel verte a mellét, és a 8K áttörésről szónokolt. Sokan emiatt már temetni kezdték az egész 8K-t, azt vizionálva, hogy 2024-re egyszerűen eltűnnek az ilyen termékek. De most már látszik, hogy a károgóknak nem lett igazuk!
Van olyan vállalat, amely képes volt megbirkózni a kihívásokkal, és amely ráadásul intenzív lépéseket tett annak érdekében, hogy a korábban felmerült fő problémát megoldja. Ez a televíziós piacot lassan két évtizede uraló Samsung, amely világossá tette 2024 elején, hogy továbbra is hisz a 8K felbontásban, az ilyen megjelenítőkben.
Új tévék
A cég a világ legfontosabb technológiai kiállításán, a CES 2024 eseményen felvonultatott egy sor olyan innovatív terméket, amelynek nagy szerepet szán az idei évben. Ezek között pedig ott feszítettek, ráadásul fő helyen a 8K televíziók.
A modellek a cég saját, exkluzív Neo QLED képalkotási eljárására épülnek. Azaz Mini LED háttérvilágítási eljárással megbolondított kvantumpontos panelt kaptak, a pontos szín- és mozgásmegjelenítésért pedig a szintén házon belül készülő képfeldolgozó processzor felel, amelyet kitömtek különféle egyedi eljárásokkal.
Sikerült megnézni e modelleket működés közben, és ennek alapján ki lehet jelenteni, hogy a kép minősége szédületesen jó. A 8K-nak, azaz a 4K-nál nagyobb részletességnek egyértelműen van értelme. A hatalmas felbontás hozzáadott értéket jelent, ez nem is volt egyébként sohasem kérdés. A színek ráadásul szépek, markánsak, a kontraszt nagyon jó, a mozgásmegjelenítés is hibátlan. Azt a Samsung munkatársai az eseményen elárulták, hogy rengeteget kellett dolgozniuk, hogy a termékeik megfeleljenek a szigorúbb energiahatékonysági szabályzásnak, de sikerült megugraniuk az akadályokat.
Új 8K projektor
Az eseményen a vállalat lerántotta a leplet egy vadonatúj projektorról is, a prémium kategóriás The Premiere család legújabb tagjáról, amely a cég első 8K felbontású projektora. És ez is világosan mutatja, hogy a cég mennyire bízik az extrémen nagy részletességben. A termék egyébként nem csak ezért különleges, hiszen megkapta a cég totálisan egyedi eljárását, amely lehetővé teszi, hogy a 8K felbontású (!!!) audiovizuális anyagokat vezeték nélkül (!!) juttassák el rá.
Ez egy totálisan forradalmi megoldás, amelynek köszönhetően el lehet dugni a notebookokat, játékkonzolt, asztali médialejátszót, streamer boxot. Mindez pedig értelemszerűen számos lakberendezéssel kapcsolatos lehetőséget jelent. Ez egyébként egy olyan technológia, amely a jövőben akár a televíziókba is bekerülhet, ha beválik.
A 2024-es 8K felbontású Samsung The Premiere az elődökhöz hasonlóan egy ultrarövid felbontású készülék. Azaz mindössze néhány centis távolságról képes gigantikus kép megteremtésére. Természetesen ezt is megnéztük élőben, és azt állapítottuk meg, hogy képes a mozi élmény megteremtésére bármilyen otthonban. A kép minősége kiváló, és nemcsak filmek, hanem sportközvetítések esetén is.
Tartalmak a mesterséges intelligencia segítségével
Azt korábban említettük, hogy az egyik legnagyobb probléma, hogy nincs elég 8K felbontású tartalom, így nem lehet kihasználni az extrémen felbontásban rejlő lehetőségeket. A Samsung döntéshozói pedig eldöntötték, hogy ezt a problémát meg akarják oldani. Nem, nem kezdtek saját filmeket, sorozatokat forgatni, hanem más irányba indultak. Azt találták ki, hogy az eredetileg nem 8K-s, azaz jellemzően 4K-s anyagok felbontását javítják fel.
Erre szolgálnak az úgynevezett felskálázási eljárások, amelyek elméleti szinten működnek, viszont iszonyatosan teljesítményigényesek. A cég mérnökei számára az volt a feladat, hogy ezt a teljesítményt biztosítsák, és ehhez egy teljesen új képfeldolgozó processzort hoztak létre. Ez az NQ8 AI Gen 3 Processor, amelyben a mesterséges intelligenciának kulcsfontosságú szerepet szántak. Ebben nyolcszor nagyobb neurális hálózat található, mint a korábbi verziókban, és a létfontosságú munkát az AI végzi.
Valós időben elemzi a képi jeleket, és a processzor kipótolja a hiányzó képkockákat, hogy így szülessen meg a 8K kép. Ezt is megnéztem működés közben a CES 2024 rendezvényen. Itt világosan kiderült, hogy az eljárás működik, hiszen látványosan jobbak lettek az alacsonyabb felbontású anyagok, tehát például kisimultak a recés vonalak.
Halott a 8K?
Természetesen a 8K nem halott, hiszen itt vannak a friss termékek és azok a technológiák, amelyek talán belökhetik a szekeret. Mi abszolút életképesnek tartjuk az ilyen modelleket, hiszen az extrémen nagy részletesség egyértelműen hozzáadott értéket jelent, ugyanis egyszerűen élesebb, valósághűbb, azaz röviden jobb lesz a kép.
Amennyiben a Samsung számítása bejön, és az AI segíthet elhárítani a 8K elterjedésének gátat szabó legnagyobb akadályt, akkor biztosak vagyunk abban, hogy a riválisok is erre az útra lépnek majd.