Az USA szerint nem csak a TikTok és a Huawei számít aggályosnak nemzetbiztonsági szempontból, de a kínai gyártmányú autók is.
Az Egyesült Államok évek óta hadakozik a kínai technológiai cégekkel, arra hivatkozva, hogy érzékeny adatokat gyűjtenek az amerikai felhasználókról, ezzel pedig nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az ország számára. Azonban nem csak a közösségi oldalak és a technológiai kütyük kapcsán merült fel aggodalom az amerikaiak részéről, de újabban már a kínai autók kapcsán is.
A Fehér Ház vizsgálatot indít a Kínában és más, meg nem nevezett „aggodalomra okot adó országokban” gyártott autók ügyében – írja a The News York Times. A Biden-adminisztráció arra figyelmeztet, hogy a modern járművek számtalan személyes adatot gyűjtenek be a sofőrjükről és utasaikról, kapcsolatba lépnek más járművekkel, rendszeresen használják kameráikat és érzékelőiket az amerikai infrastruktúra feltérképezésére, a legújabb modellek pedig olyan technológiákat is használnak, mint a vezetést segítő rendszerek, amelyek miatt a jármű akár távolról, útközben is irányítható lehet.
A Fehér Ház szerint mindez nem csak adatvédelmi szempontból aggályos, de nemzetbiztonsági kockázatot is hordozhat magában, ha a járművek által szerzett információk külföldi kormányok kezében landolnak.
A vizsgálatot a Kereskedelmi Minisztérium vezeti, a cél pedig az, hogy kiderítsék, milyen mértékű kockázatot jelentenek a „problémás” országokban gyártott járművek, és szükséges-e intézkedéseket hozni az ügyben.