Az Iris nevű robot tanár több nyelven beszél, segíti az interaktív tanulást és megválaszolja a nehéz tudományos kérdéseket.
A Makerlabs Edutech nevű cég által készített Iris az első olyan robot Indiában, amelyet kifejezetten oktatási célból fejlesztettek ki – írja az Interesting Enginnering. A statisztikák szerint Indiában közel 265 millió diák jár iskolába, és országszerte tanárhiányról számolnak be az intézmények. Ennek orvoslására született meg az a javaslat, amely humanoid robotokkal próbálná meg enyhíteni a „humán“ tanárok hiányát.
Az Iris egy indiai középiskolában állt munkába, hogy növelje a tanítás hatékonyságát, és színesítse az oktatást. A gép kerekeken közlekedik, több nyelven beszél, és képes alkalmazkodni az egyes tanulók igényeihez és preferenciáihoz.
A szakértők szerint a humanoid robotok számos tudományterületen oktathatnak hatékonyan, beleértve az olvasást, az írást, a nyelveket, a természettudományokat, a technológiát, a mérnöki ismereteket és a matematikát. Ugyanakkor a metakognitív készségek, például az önbizalom, a lendület és munka iránti elkötelezettség fejlesztésére is hatékonyan bevethetők, továbbá kiváló oktatási eszközök lehetnek az autizmussal élő gyermekek számára is.
Nem csak Indiában próbálkoznak a technológiát ebben a formában is bevonni az oktatásba. Tavaly nyáron például arról adott hírt a Harvard Egyetem, hogy a következő évtől már a mesterséges intelligencia is a tanári kar tagja lesz, és programozást fog tanítani. Októberben pedig egy brit elitiskola közölte, hogy a mesterséges intelligencia lesz az intézmény új igazgatója.