Oroszország és Kína 2035-ig atomreaktort építene a Hold felszínén, méghozzá emberi beavatkozás nélkül.
Az orosz űrkutatási ügynökség, a Roszkozmosz bejelentette, hogy Kínával együttműködve 2035-ig automatizált atomreaktort telepít a Holdra – írja a Space. A szóban forgó erőmű a két ország által közösen létrehozott és üzemeltetett holdbázist látná el energiával.
„Komolyan fontolgatjuk, hogy 2033, 2035 környékén kínai kollégáinkkal együtt egy erőművet szállítunk és telepítünk a Hold felszínére” – mondta Jurij Boriszov, a Roszkozmosz főigazgatója az orosz TASS állami hírügynökségnek. Boriszov szerint a reaktor építésesét valószínűleg önállóan, „emberek jelenléte nélkül” hajtják majd végre, a megvalósításhoz szükséges technológiai megoldások pedig már „majdnem készen állnak”.
A Roszkoszmosz és a Kínai Nemzeti Űrkutatási Hivatal még 2021-ben jelentette be, hogy aláírták a nemzetközi holdbázis megépítéséről szóló egyezséget, amelyről akkoriban azt állították, hogy minden ország előtt nyitva fog állni. A tervek szerint a Nemzetközi Holdkutató Állomás (ILRS) első szakasza még az évtized vége előtt megvalósulna, az utolsó fejlesztési fázis pedig 2050-ben fejeződne be.
Tavaly tavasszal az Egyesült Királyság Űrügynökségéről derült ki, hogy az autógyártásról híres Rolls-Royce-szal együttműködve nukleáris minireaktort fejleszt az emberek számára egy tervezett holdbázis energiaellátásához.