A legrégebbi fennmaradt fényképet Joseph Nicéphore Niépce francia vegyésznek köszönhetjük.
Manapság természetes, hogy lépten nyomon fényképeket készítünk, megörökítjük a nyaralásunkat, az ebédünket, az új cipőnket, tényleg mindent. Ám nem volt ez mindig így: az első fényképet 1826-ban vagy 1827-ben „lőtték“, az expozíció a becslések szerint nyolc órán át tarthatott.
Az első, az utókor számára fennmaradt fotógráfiát Joseph Nicéphore Niépce készítette Saint-Loup-de-Varennes-ben, saját dolgozószobájának ablakából. A francia feltaláló korábban is kísérletezett már képekkel, a camera obscura, másnéven lyukkamera segítségével rögzítette őket ezüst-kloriddal bevont lapokra, csakhogy ezek nem bizonyultak tartósnak, idővel elhalványultak. Niépce azonban nem adta fel, lyukkamerával kísérletezett tovább, és végül rájött, hogy ha polírozott ónlemezre rögzíti a napfény által kivetített képet, majd levendulaolaj és petróleum keverékével lemossa, a kép tartós marad. A francia vegyész a heliográfia (magyarul fénynyomat) nevet adta az eljárásnak.
A világ első maradandó fotója a Point de vue du Gras, magyarul a Kilátás a dolgozószobából címet kapta, és a szakértők úgy vélik, hogy a kép nyolc órán át tartó megvilágítást igényelt.