Már most elképesztő mennyiségű vizet igényelnek az adatközpontok, és az idő előrehaladtával még a mostaninál is többet fognak.
A hongkongi székhelyű non-profit szervezet, a China Water Risk új jelentése szerint Kína hamarosan 1298 milliárd liter vizet használhat el az adatközpontjaihoz, ami nagyjából 26 millió ember vízfogyasztásának felel meg – írja a South China Morning Post. Ez a szám 2030-ra várhatóan 2998 milliárd literre emelkedik majd, ami megegyezik Dél-Korea teljes lakosságának vízszükségletével.
A mesterséges intelligencia modellek betanítása és karbantartása hírhedten sok energiát emészt fel, valamint rengeteg vizet igényel. Az adatközpontokban ugyanis hatalmas mennyiségű hő termelődik, a túlmelegedés elkerülése érdekében pedig vizet használnak a hardverek hűtésére – szédítően sok vizet.
A mesterséges intelligencia előretörése természeten nem csak Kínában eredményez megemelkedett energia-és vízfogyasztást. A szakértők szerint az USA-ban fejlesztett nagy nyelvi modell, a GPT-3 betanításához (amellyel a ChatGPT is működik) 700 ezer liter vizet használt el a Microsoft, ami elegendő lenne egy teljes atomreaktor lehűtéséhez. Az amerikai székhelyű Google 2023-as környezetvédelmi jelentésében szintén elismerte, hogy 2022-ben csillagászati mennyiségű, 20 milliárd liter vizet használt fel.

Megfontolandó, hogy valóban megéri-e igénybe venni a manapság oly népszerű chatbot szolgáltatásokat, mivel azok lényegesen több energiát igényelnek, mint a hagyományos online információkeresési módszerek. A China Water Risk jelentése szerint, ha 100 millió felhasználó cseveg a ChatGPT-vel, azzal 20 úszómedencének megfelelő mennyiségű vizet használnak el, szemben egy egyszerű Google-kereséssel, amely 100 millió felhasználó esetében „csupán” 1 úszómedencényi vizet jelent.