A CERN elnöke hisz abban, hogy meg kell építeni a kínai szuper-ütköztetőt.
Eliezer Rabinovici izraeli elméleti fizikusnak, a CERN elnökének szilárd meggyőződése, hogy Kína képes lenne elkészíteni a világ legnagyobb részecskegyorsítóját – írja az Interesting Engineering. „Kínai tudósok meg tudják építeni ezt a gépet” – mondta Rabinovici a közelmúltban Kínában tett látogatása alkalmával.
A CERN elnöke azt is megemlítette, hogy a CEPC-projektet tudósok ezrei támogatják világszerte, beleértve az Egyesült Államokat és Európát is.
A kínai részecskegyorsítóról 2015-ben lehetett először hallani, akkoriban arról írtak a lapok, hogy a gépezet kétszer nagyobb lenne, mint a CERN-ben található Nagy Hadronütköztető – a kerületét 50 és 100 kilométer közé lőtték be. Az 5 milliárd dolláros CEPC-projekt célja, hogy olyan körülmények között végezhessenek részecskefizikai kísérleteket, amelyekre korábban még nem volt példa.
A projektet ugyanakkor nem mindenki támogatja, a gigantikus hadronütköztető megépítése a kínai tudományos közösséget is megosztja. Jang Csen-ning világhírű fizikus például kétségeit fejezte ki a gépezet kapcsán, mondván a nemzetnek inkább olyan sürgető kérdésekre kellene összpontosítania, mint a gazdasági növekedés vagy a környezetvédelem. A Nobel-díjas tudós „feneketlen gödörnek” nevezte a kínai részecskegyorsító megépítését, ami más, hasznos területekről vonná el a pénzt.
A CEPC-projekt mindenesetre már csak a kínai kormány végső döntésére vár, a program vezetője, Wang Yifang pedig bizakodó: a fizikus elmondta, hogy a tervek szerint nagyjából három év múlva vennék kezdetét az építkezési munkálatok.