Jön az EB, egyáltalán nem mindegy, hogy min nézzük a meccseket! Mutatjuk, hogy mire kell figyelni, hogy ha valakinek fontosak a meccsek is! TV választási tanácsadó!
A hagyományos televíziózás globálisan kipurcanóban van és jelentősége hazánkban is egyre csökken. De azért vannak még bástyák, amelyek tartják magukat, és továbbra is piszok népszerűek. Ilyenek például a sportközvetítések, mert hát az emberek továbbra is imádnak például meccseket nézni a nagy képernyőn.
Ez olyannyira így van, hogy sokan konkrétan a nagy sporteseményekhez igazítják a tv vásárlást. És mivel most jön a Labdarúgó-Európa-Bajnokság, így ez a téma szuperaktuális! De persze egyáltalán nem mindegy, hogy mégis milyen az a televízió, aminek a képernyőjén labdarúgást, autóversenyt, teniszt vagy úszást nézünk. Mostani cikkünkben azokat a szempontokat szedtük össze, amelyek a sport típusú tartalmaknál a fontossággal bírnak, és azokat is, amelyeknek nincs jelentősége.
Ehhez a Samsung televízióit hívtuk segítségül, hiszen a dél-koreai gyártó azon cégek közé tartozik, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak azok igényeinek kielégítésére, akik a tévéjükön sportot néznének!
Mozgás! Mozgás!
A sportoknál jellemzően sok a villámgyors, váratlan mozgás, úgyhogy mindenképp érdemes olyan tévét választani, ahol ezek visszaadása nagyon jó. Tehát nincs szaggatás, akadozás, elmosódottság, nem jelenik meg zavaró aura az objektumok körül, illetve nincs szellemképesedés.
Ennek elérésében két dolog játszik kulcsszerepet a nagy képfrissítési frekvenciájú kijelző és a képvezérlő chip. Az első egy hertzben (Hz) megadott mutatószám, és arról szolgáltat információt, hogy mennyi képkocka jelenhet meg másodpercenként a képernyőn. Amennyiben ez az érték magas, akkor az emberi agy folyamatosabbnak érzékeli a mozgást. A televíziók sokáig maximum 60 Hz-et tudtak, és a legtöbb tv ma is ilyen. De például a Samsung kínálatában megtalálhatóak 120 (pl. Samsung Q70D) és 144 (pl. Samsung S95D) Hz-es készülékek is.
A képvezérlő chip feladata pedig, hogy a rendelkezésre álló komponensekből a legjobbat hozza ki. Illetve ez tartalmazza többek között a mozgásmegjelenítést javító képmódosító technológiákat is. Ezek között akad olyan, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé például, így varázsolva simává a képet. E területre a Samsung óriási figyelmet fordít, amit jól mutat, hogy az év elején mutatta be a cég a vadonatúj NQ4 AI Gen2 nevű, új generációs processzorát, amelyben minden korábbinál nagyobb szerepet kaptak a különféle mesterséges intelligenciára épülő megoldások is.
Fényerő
Sok sporteseményre nem az esti órákban kerül sor, amikor ideálisak a körülmények. Főként igaz ez az olyan nagyszabású eseményekre, mint a foci EB, VB vagy olimpia, amikor sok mérkőzés vagy versenyszám kezdődik délután, bőven világosban. Ilyenkor jön jól egy olyan tv, aminek hatalmas a fényereje, hiszen ezeket nem zavarja még az sem, ha betűz a nap a szobába, akkor is szép marad a képük.
A Samsung a fejlesztések során erre is figyelmet fordított, és e téren a QD-OLED és főként a Mini LED háttérvilágítású Neo QLED televízióik a világ élvonalába tartoznak. Az óriási fényerőnek köszönhetően pedig nem mellékesen a nagy dinamikatartományú (HDR) anyagok visszaadása is igen látványos. Ha már a külső fényeknél és a napsütésnél tartunk, akkor muszáj megemlíteni egy különleges tévét. Ez a Samsung S95D, amely a világ első matt felületű, azaz nem tükröződő OLED tévéje. E téren jelenleg a dél-koreai konszern az egész világ előtt jár, és biztosak vagyunk benne, hogy a jövőben több modellnél is megjelenik majd ez a megoldás, mert abszolút hozzáadott értéket jelent.
Kontraszt
A nagy kontraszt szintén rettenetes fontos a sportközvetítéseknél, és a magasabb kategóriás modellek e téren is bitang jól teljesítenek. A Samsung OLED televíziók kontrasztja konkrétan végtelen. A Neo QLED tévék szintén kiválóak e téren, köszönhetően elsősorban a kiemelkedő fényességnek, és a háttérvilágítás nagyon pontos vezérlésének. És itt azért muszáj hozzátenni azt is, hogy a szimpla QLED (kvantumpontos LED LCD) televíziók is kontrasztosabb képet produkálnak, mint a hagyományos LCD készülékek.
Betekintési szög
Ha többen ülik körbe a tévét, akkor fontos, hogy az is normális képminőséget kapjon, aki a szélre szorult, és oldalról tekint a kijelzőre. Azaz, hogy jó legyen az úgynevezett betekintési szög. A Samsung OLED és Neo QLED technológiára épülő készülékeinél ezt megoldották! Kipróbáltuk, megnéztük, és elmondjuk, hogy a betekintési szög ezeknél kiváló.
Felskálázás
Sokszor előfordul, hogy bár a televíziók 4K felbontásúak, azonban a műsorszolgáltatók nem ilyen részletességben sugározzák a meccseket. Ilyenkor jön jól, ha egy tv olyan fejlett képvezérlő chippel rendelkezik, mint például a már említett Samsung NQ4 AI Gen2. Ez ugyanis képes arra, hogy többek között a már említett mesterséges intelligencia technológiák segítségével képes feljavítani az alacsonyabb részletességű anyagokat. Ez az úgynevezett felskálázás, amikor a képi jelek analizálása során az algoritmusok szó szerint kitalálják, hogy minek kellene megjelennie a képernyőn.
Hangminőség
A hangok rengeteget tudnak javítani az élményen. Ha egy tv megdörren, akkor az tényleg segíthet megteremteni annak illúzióját, hogy mi is ott vagyunk a helyszínen. A Samsung QN95D Neo QLED tévébe például 4.2.2 csatornás, 70 wattos hangrendszert építettek. Ez tartalmaz két beépített mélynyomót, aminek köszönhetően a basszus hangok erőteljesek, tiszták, ami jó alapot teremt a dinamikus, életszerű hangzás megteremtéséhez. Emellett ellátták két extra, a készülékház felső részébe épített hangszóróval is, amelyeknek köszönhetően a hangok a magasból is érik és így körülölelik a nézőket.
Az ilyen jobb tévék támogatják a vállalat egyedi OST+ nevű technológiáját is. Ennek sajátossága, hogy a sok beépített hangsugárzónak köszönhetően a hangok mindig a képernyő azon részéről jönnek, ahonnan a tartalom szerint érkezniük kellene. Tehát ha például Gulácsi fejét épp a képernyő bal felső sarkából látjuk, és ő kiabál egy nagyot, akkor azt fogjuk érzékelni, hogy a kiáltás a bal felső sarok felől jön.
Végül de nem utolsósorban! A 2024-es Labdarúgó-Európa-Bajnoksághoz és a párizsi olimpiához mindenkinek jó szórakozást kívánunk! Hajrá Magyarok!