A szankciók miatt szükség van saját chipgyártásra, de az általuk fejlesztett eszköz reménytelenül elavultnak számít. Az orosz chip gyártásnak még nagyon sokat kell fejlődnie.
Vaszilij Spak, Oroszország ipari és kereskedelmi miniszterhelyettese büszkén jelentette be, hogy elkészültek az első teljesen saját fejlesztésű, tehát orosz chipgyártó géppel.
Viszont van vele egy kis bibi: Az első orosz fotolitográfiai eszköz, amely 350 nm-es vagy annál vastagabb technológiájú chipek előállítására képes. Ez pedig 30 évvel ezelőtt számított kompetens technológiának, hiszen ma már 1-2 nm-es chipeket gyártanak a legjobbak.
Az Intel ilyen technológiával készítette el Pentium MMX, Pentium Pro és kezdeti Pentium II processzorait 1995-ben, illetve 1997-ben, míg az AMD ezt a csomópontot használta a K6 processzorához 1997-ben.
Még Oroszország esetében is elavultnak tekinthető a 350 nm-es gyártási folyamat, mivel az ország két szerződéses chipgyártója – az Angstrem és a Mikron – nem kínálja ezt a gyártási csomópontot. Az Angstrem számos technológiát kínál 250 nm és 90 nm között, míg a Micron 250 nm-től 90 nm-ig terjed.
A 350 nm-es chipeket a hírek szerint az orosz járművekbe és fegyverekbe építik majd be. Szóval itt mesterséges intelligenciás tankoktól egylőre nem kell tartani.