Gamer monitor vásárlás: Erre kell figyelni akkor, ha valaki játékra is használná a monitort

Mutatjuk, hogy mik a fontos paraméterek, funkciók és tulajdonságok, ha valaki játékra is használná a monitorát, azaz úgynevezett gamer monitor vásárlásán töri a fejét.

AOC gamer monitor

Ha valaki videójátékra is alkalmas monitort keres, akkor annak bombajó hírünk van: ma már rengeteg az olyan termék, amelynek fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítottak a játékosok igényeire is.

De a nagy bőség problémát is okozhat, hiszen ember legyen a talpán, aki eligazodik a rengeteg különféle tulajdonság és extra funkció között. Mostani cikkünkben pont erre koncentrálunk, azaz azt mutatjuk be, hogy mire érdemes figyelni, hogy ha valaki ilyen eszköz vásárlásán töri a fejét, és mely paraméterek, szolgáltatások fontosak.

Segít az AOC

Ehhez az hatalmas AOC vállalatot hívtuk segítségül, egészen pontosan annak játékos eszközökre fókuszáló almárkája, az AGON by AOC modelljeit. Ez a brand Európában egyik uralkodója a gaming monitorok szektorának.

AOC Q27G4XND
AOC Q27G4X

Köszönhető ez többek között annak, hogy kifejezetten széles célcsoportot fed le kínálatával. A tapasztalataink alapján a cég tényleg szuper termékeket készít, abszolút ajánlott márka!

  • AOC GAMING: Itt találhatóak a legkedvezőbb árú, core gamereket célzó legkisebb tudású monitorok.
  • AGON: Az AGON név alatt futó monitorok képviselik az arany középutat, amely már a versenyszintű játékosokat célozza
  • AGON PRO: Ez a top, prémium szint. Remek, szuperinnovatív eljárásokra épülő termékek futnak az AGON PRO brand alatt. Természetesen ide tartoznak a jelenleg legfejlettebbnek számító olyan QD-OLED monitorok is, mint például az AGON PRO AG346UCD vagy az AG276QZD2, AG326UD.

Kialakítás

Többféle kialakítású gamer monitor közül lehet választani.

Ívelt vs. sík

Mindkét megoldásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Aki ultrawide vagy superwide monitorra vágyik, annak a kényelmes megtekintés érdekében egy ívelt modell ideálisabb lehet, de mi egyik mellett sem törnénk pálcát, és nem is lehet kimondani, hogy az egyik minden tekintetben jobb lenne, mint a másik. Ezt jól bizonyítja, hogy az AGON by AOC hatalmas termékpalettáján is megtalálhatóak mindkét nagy csoport termékei.

AGON PRO AG346UCD
AGON PRO AG346UCD

A vásárlás előtt itt kiemelten javasolnánk, hogy a vásárló menjen, és nézze meg élőben is a kinézett modellt, illetve egy olyat, amely a másik csoportba tartozik és döntse el, hogy melyik tetszik neki jobban.

Képarány

A hagyományosnak nevezett, televízióknál is alkalmazott képarány a 16:9. A játékkonzolok is ilyen képi jeleket tolnak ki magukból, szóval aki Xbox-ra, PS-re vagy Nintendo Switchre kötné a monitorát, az válasszon ilyet. 16:9 képarányú például az általunk is bemutatott AOC AGON Pro AG276QZD2.

Léteznek ultraszéles, 21:9, vagy 32:9 képarányú gamer monitorok is. Ezek PC-knél jöhetnek szóba, és bizonyos típusú címeknél, így például az autóversenyeknél, fociprogramoknál vagy az akciójátékoknál jó szolgálatot tehetnek.

Képfrissítési frekvencia

Ez egy nagyon fontos szempont gamer monitor vásárlása esetén. Ez a hertzben (Hz) megadott mutatószám arról szolgáltat információt, hogy egy termék másodpercenként maximálisan hány képkocka megjelenítésére képes. Értelemszerűen minél nagyobb ez a szám, annál jobb lehet a végeredmény. Azaz annál folyamatosabbnak érzékeli az emberi agy a mozgást, tehát simább lesz a kép. Valamint a képi információk is hamarabb juthatnak el a játékoshoz, ami például az online összecsapások során kulcsfontosságú lehet.

AGON PRO AG276FK
AGON PRO AG276FK: Az 520 Hz-es monitor.

Az AOC GAMING Q27G4XF 180 Hz-es, az GAMING C27G4ZXU 280 Hz-es, az AGON PRO AG246FK pedig 540 Hz-es, hogy csak néhány példát említsünk arra, hogy milyen széles is a szórás. De azt érdemes észben tartani a vásárlás előtt, hogy a sok képkockához erős hardver is szükséges. Ha valakinek a PC-je csak maximum 200-250 képkockát képes kipréselni magából, akkor annak felesleges 360 Hz-es terméket vásárolnia. A legmodernebb Xbox és PlayStation konzoloknál pedig a másodpercenkénti maximális képkocka szám 120. Tehát aki konzolhoz csatlakoztatna monitort, annak is felesleges extrémen magas értékű terméket választania.

FreeSync és G-Sync

A FreeSync képes arra, hogy megakadályozza a zavaró képtörés vagy akadozás effektek megjelenését. Azt fontos megjegyezni, hogy ez az AMD technológiája, azaz ilyen márkájú GPU-knál, azaz videókártyáknál működik.

A G-Sync ugyanarra szolgál, mint a FreeSync, csak épp az Nvidia eljárása, azaz olyan eszközöknél lehet használni, amelyekben Nvidia hardver zakatol.

Válaszidő

A millisecundumban (ms) megadott adott arról szolgáltat információt, hogy egy képernyőnek milyen sokáig tart, hogy az egyes pixelekben a fehérből fekete majd ismét fehér szín legyen. Minél alacsonyabb, annál jobb. Az LCD alapú monitoroknál a legjobb érték 0,5 ms, de az 1 ms is jónak számít. Az OLED technológiát használó modelleknél, például az AGON AG276QZD2 esetében ez a mutató 0,03 ms.

AOC Gaming FreeSync
A válaszidő fontos szempont.

Input lag

Az input lag, vagy más néven bemeneti késleltetés millisecudumban (ms) kifejezett érték, ami azt mutatja meg, hogy a grafikus kártyáról kiküldött jel milyen gyorsan jelenik meg a képernyőn. A gyártók jellemzően nem adják meg a hivatalos specifikációkban, ehhez a független teszteket kell megnézni, mi is szoktuk ezt mérni egy speciális műszer segítségével. A már említett AOC AGON Pro AG276QZD2 esetében ez az érték például 9,8 ms, amely kiválónak számít!

Gamer extrák

Az AGON by AOC monitorok tartalmaznak jó pár hasznos extrát is, amelyet kifejezetten a játékosok számára fejlesztettek ki. Ilyen például a bekapcsolható célkereszt, amely így akkor is mindig megjelenik, ha az az adott játékból éppen hiányzik, például azért, mert a játékos „hip fire” módban van. Szintén ilyen az FPS számláló, amely azt mutatja valós időben, hogy hány képkocka érkezik a kijelzőre másodpercenként. Ha pedig ez az érték alacsony, akkor az jelzés a felhasználó számára, hogy valamit változtatnia kell. A Shadow Control segítségével pedig kivilágosíthatóak a sötét részletek, ami megnehezíti az ellenfeleknek a bujkálást.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?