Kitört a lázadás a TikTok betiltása miatt

A fiatalok őrjöngenek, a TikTok szóvivője a mentális egészségüket félti, van aki a szólásszabadság pusztulását látja.

Tiktok

Ausztrália a világ egyik legszigorúbb közösségimédia-szabályozását vezette be, ami teljes mértékben megtiltja a 16 év alattiak számára a közösségi platformok használatát. Az új törvény, amelyet az ausztrál parlament csütörtökön hagyott jóvá, éles reakciókat váltott ki: míg sok szülő megkönnyebbüléssel fogadta a hírt, addig gyerekek, techóriások és civil szervezetek heves tiltakozásukat fejezték ki.

Mi áll a tilalom mögött?

Anthony Albanese miniszterelnök a döntést azzal indokolta, hogy a fiatalok mentális és fizikai egészségét kell védeni az online tér káros hatásaitól. Kiemelte, hogy különösen a lányokat érintő, káros testképi ábrázolások, valamint a fiúkat célzó nőgyűlölő tartalmak ellen kell fellépni.

A törvény értelmében a platformok, mint a TikTok, az Instagram vagy a Facebook, kötelesek blokkolni a 16 év alatti felhasználókat, ellenkező esetben akár 32 millió dolláros (49,5 millió ausztrál dollár) bírságot is kockáztatnak. A szabályozás 2025-ben lép életbe, miután egy évig tesztelik az életkor-ellenőrzési módszereket.

Ellentétes vélemények a társadalomban

Míg egyesek üdvözölték a döntést, mondván, hogy ezzel végre védelmet kapnak a gyerekek az online zaklatástól és káros tartalmaktól, mások szerint a kormány túllépte hatáskörét.

„Ez egy fantasztikus ötlet, mert a gyerekek sokszor olyan dolgokat néznek meg, amiket nem kellene” – nyilatkozta Francesca Sambas sydney-i lakos.

Mások azonban a demokrácia sérülését emlegetik. „Nagyon dühös vagyok. Úgy érzem, a kormány kidobta az ablakon a demokráciát” – mondta Shon Klose, egy 58 éves ellenző.

tiltás tiktok

Maguk a gyerekek is készülnek megkerülni a szabályokat. „Titokban biztosan fogom használni” – mondta a 11 éves Emma Wakefield.

Techcégek és szakértők aggodalmai

A techóriások, köztük a TikTok, élesen kritizálták a döntést. Szerintük a törvény elhamarkodott, és valójában nagyobb veszélybe sodorhatja a fiatalokat azzal, hogy illegális, nem szabályozott platformokra tereli őket.

„Csalódottak vagyunk, hogy az ausztrál kormány figyelmen kívül hagyta a mentális egészségügyi, online biztonsági és ifjúsági szakértők ellenérveit” – nyilatkozta a TikTok szóvivője.

A törvény bírálói szerint a parlament nem szentelt elég időt a törvényjavaslat alapos megvizsgálására. Ennek ellenére Albanese szerint ez volt a helyes lépés: „Az alkoholtilalom sem akadályozza meg, hogy minden fiatalkorú hozzáférjen az italhoz, de ez nem jelenti azt, hogy a szabályozás nem fontos.”

Nemzetközi következmények

Az intézkedés nemcsak Ausztráliában váltott ki heves vitákat, hanem a nemzetközi porondon is. Elon Musk, az X (korábban Twitter) tulajdonosa szerint ez „hátsó ajtós módszer lehet az internethez való hozzáférés korlátozására minden ausztrál számára”.

Ausztrália viszonya az amerikai techóriásokkal egyébként is feszült: az ország már korábban is úttörő volt az olyan szabályozásokban, amelyek arra kényszerítik a közösségi platformokat, hogy fizessenek a megosztott hírtartalmakért, és most újabb jelentős kihívást állítottak a Big Tech elé.

A jövő kérdései

Az ausztrál közösségimédia-tilalom egy új korszak kezdetét jelentheti, amely más országok számára is mintául szolgálhat. Azonban a szabályozás végrehajtása és hatékonysága még számos kérdést vet fel, különösen a fiatalok online biztonságának garantálása terén. Az elkövetkező hónapokban eldőlhet, hogy ez a szigorú törvény valóban a gyermekek érdekét szolgálja-e, vagy csak további viták és problémák forrása lesz.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?