USA vs Kína: a nemzetközi helyzet egyre fokozódik

Az USA újabb szankciókat jelentett be, amire Kína szinte visszakézből válaszolt.

usa
Kép: Responsible Statecraft

Kína nem engedélyezi többé a gallium, germánium, antimon és más kulcsfontosságú ásványok eladását az USA számára. Tehát nagyjából hasonló történik, mint amit írtunk minap az iPhone 17 és az régi-új elnök kapcsán. Az ázsiai ország mindössze egyetlen nappal azután reagált, hogy a Biden-adminisztráció olyan szankciókat jelentett be, amelyek megnehezítik a kínai cégek számára a fejlett félvezetők gyártását.

Az USA Kereskedelmi Minisztériuma hétfőn új szabályokat vezetett be annak érdekében, hogy „tovább csökkentse” Kína képességét az AI-hoz és fegyverrendszerekhez szükséges félvezetők gyártására. Az új szabályok korlátozásokat szabnak a félvezetőgyártáshoz használt berendezésekre és szoftverekre, valamint a nagy sávszélességű memóriachipekre. Emellett megtiltották az exportot 140 új kínai vállalat számára is.

„Ez az intézkedés a Biden-Harris-adminisztráció célzott megközelítésének eredménye, amelyet szövetségeseinkkel és partnereinkkel közösen dolgoztunk ki. Annak érdekében, hogy akadályozzuk a Kínai Népköztársaság azon képességét, hogy olyan fejlett technológiák gyártását honosítsa meg, amelyek veszélyt jelentenek nemzetbiztonságunkra” – nyilatkozta Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter.

Az elmúlt hónapokban Kína elkezdte szigorítani a ritka anyagok ellátásának ellenőrzését. Szeptemberben korlátozta az antimon – egy chipgyártásra és katonai felszerelések előállítására használt ásvány – exportját, majd később megkövetelte az exportőröktől, hogy részletesen magyarázzák el, hogyan fogják ezeket az anyagokat felhasználni a nyugati ellátási láncokban. A következő hónapokban tovább fokozódhat a helyzet, különösen, hogy az elnökké választott Donald Trump durva vámokat ígér a kínai árukra.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of RG

RG

RG is hírező, és emellett nagy szenvedélye a repülés. Ikarosznál egy szinttel jobban nyomja, ugyanis szintén motor nélkül próbálkozik. Vitorlázórepülő. Szóval, ha szimulátorokról, vagy repülős appokról olvastok, azt szinte biztos, hogy RG írta.

Ezeket olvastad már?