Rettegnek és menekülnek a PC gyártók

Drágább lesz asztali PC és a laptop is.  A Trump-vámok miatt kitört a káosz, ami átszervezéssel és az árak növekedésével jár majd.

PC gyártó

A Lenovo csatlakozik azon növekvő számú kínai vállalatokhoz, amelyek gyártási tevékenységüket más országokba helyezik át, hogy elkerüljék az Egyesült Államok által bevezetett vámokat. A Lenovo a Tech World India 2025 eseményen jelentette be, hogy a következő három évben teljes PC-gyártását Indiába helyezi át, és mesterséges intelligencia GPU szervereit is az indiai Pondicherryben fogja gyártani.

Növekvő gyártási kapacitás Indiában

A Lenovo eddig 12 millió darabot gyártott Indiában, de ezt a számot 17 millióra tervezi növelni, hogy kielégítse a hazai és nemzetközi keresletet. Noha a vállalat nem említette kifejezetten az amerikai vámokat, az USA laptoppiacának 12%-át birtokló Lenovo számára a Trump-adminisztráció által bevezetett 20%-os kínai és 25%-os mexikói vámok jelentős áremelkedést eredményeznének, ami versenyhátrányt okozhatna számára.

Más vállalatok is követik a példát

A Lenovo nincs egyedül ezzel a lépéssel. Az ASRock február elején bejelentette, hogy gyártását Vietnamba és Tajvanba helyezi át. A HP hasonló döntést hozott, és idén októberig az Egyesült Államokba irányuló termékeinek 90%-át Kínán kívül fogja előállítani. A Dell is egyre inkább diverzifikálja ellátási láncát, csökkentve a kínai üzemektől való függőségét.

PC

A vámokon túlmutató tényezők

A Fehér Ház legújabb mesterséges intelligencia chipekre vonatkozó exportszabályozása szintén arra kényszeríti a PC-alkatrészek gyártóit, hogy máshová helyezzék termelésüket. A PC Partner – amely olyan márkák mögött áll, mint a Zotac, Inno3D és Manli – Szingapúrba helyezi székhelyét, és pletykák szerint a gyártást Kínából Indonéziába viszi. Az Amkor Technology, a Hana Micron és az Intel pedig milliárdokat fektet Vietnamba, hogy csökkentsék kínai kitettségüket.

Gyártás az Egyesült Államokban: Megoldás vagy kihívás?

Miközben egyes nagyvállalatok az Egyesült Államokba helyezik át gyártásukat – például a TSMC, amely 100 milliárd dollárt fektet be új üzemekbe –, a kisebb cégek számára ez kevésbé életképes opció. Ehelyett olyan országokat választanak, amelyek barátságosabbak az USA-val, például Indiát, Tajvant és Indonéziát. Bár ezek az áthelyezések hosszú távon enyhíthetik a vámok hatását, az ellátási láncok kiépítése évekig is eltarthat, így a vállalatoknak egyelőre nincs más választásuk, mint emelni az áraikat.

A Lenovo és más vállalatok döntései azt mutatják, hogy a globális gyártási térkép folyamatosan átalakul, és a geopolitikai változások jelentős hatással vannak a technológiai iparra.

 

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?