Az Egyesült Államokban már letartóztatások is történtek az Elon Musk elleni tüntetéseken.

A hétvégén USA-szerte egyre hevesebb tiltakozások zajlottak a Tesla bemutatótermei előtt. Több száz ember gyűlt össze, hogy bojkottálja Elon Muskot és annak szerepét a Trump-kormányzatban, ahol a Kormányzati Hatékonyságért Felelős Minisztérium (DOGE) vezetőjeként több ezer szövetségi alkalmazott elbocsátásán dolgozik az állami kiadások csökkentése érdekében.
A tüntetések többsége a februárban indult Tesla Takedown mozgalomhoz kapcsolódik, amely arra buzdítja támogatóit, hogy „add el a Tesládat, szabadulj meg a részvényeidtől, csatlakozz a sztrájkokhoz” a Musk elleni küzdelem részeként. Az elmúlt héten azonban a tiltakozások lendülete jelentősen megnőtt, nagyobb tömegeket vonzottak, és néhány esetben letartóztatásokhoz vezettek.

Bár a tüntetések többsége békés volt, egyes jelentések rongálásokról és gyújtogatásokról számoltak be. A múlt héten Bostonban Tesla töltőállomásokat gyújtottak fel, míg egy franciaországi autókereskedésben tucatnyi Teslát égettek el. Oregonban fegyveres támadás érte egy Tesla bemutatóterem épületét, amelynek során betörték az ablakokat és megrongáltak több autót.
Bostonban egy férfit letartóztattak, mert Tesla járművekre náci karlendítést utánzó Musk-matricákat ragasztott. Colorado államban pedig egy nőt vettek őrizetbe, aki Molotov-koktélokat dobált Teslákra, és egy trágár üzenetet fújt festékszóróval egy autószalon bejáratához. A Tesla-ellenes megmozdulások már az Egyesült Államokon kívül is megjelentek. Lisszabonban, Portugáliában tüntetők „Bojkottáld a Teslát” feliratú táblákat tartottak egy Tesla-szalon előtt.
Hogyan érintette ez a Teslát?
Elon Musk autós cége a tüntetések előtt is gyengélkedett, éves összehasonlításban először csökkent az eladások száma. Egyes tulajdonosok pedig azért adták el Teslájukat, hogy elkerüljék a kellemetlenségeket. Egy vásárló például azt mondta a New York Timesnak, hogy „nácinak” nevezték a Tesla miatt. A vállalat részvényárfolyama több mint 50%-kal esett a decemberi csúcsértékéhez képest. Elon Musk vagyona pedig 464 milliárd dollárról 330 milliárdra csökkent. Micsoda csapás!

A tüntetésekre reagálva Musk azzal vádolta Soros Györgyöt, Reid Hoffmant és más milliárdosokat, hogy az ActBlue nevű demokrata adománygyűjtő platformon keresztül finanszírozzák a tiltakozásokat. A Forbes azonban megjegyezte, hogy az ActBlue nem finanszíroz szervezeteket, hanem csak egy platform, amelyen keresztül az adományozók pénzt küldhetnek kampányoknak vagy csoportoknak.