2025-ben joggal várná el mindenki a tökéletes képminőséget. De ez álom marad az új Nintendo esetében.
A Nintendo rajongói nagy reményeket fűztek a 2025-re várt Switch 2 konzolhoz, különösen annak fényében, hogy a japán játékóriás 2021-ben hatalmas sikert aratott a Nintendo Switch OLED modellel. Az élénk színeket, mély feketét és prémium kijelzőt kínáló eszköz azóta több mint 20 millió példányban kelt el, nem kis részben épp a fejlettebb képernyőtechnológiának köszönhetően.
Éppen ezért sokakat hidegzuhanyként ért a hír, hogy a következő generációs Switch – amit egyelőre csak Switch 2-ként emlegetünk – nem OLED, hanem LCD kijelzőt kap. A Nintendo hivatalos bejelentése szerint a 7,9 hüvelykes, 1920×1080 felbontású, 120 Hz-es frissítési frekvenciát kínáló LCD panelt a Sharp szállítja. A cég szerint ez előrelépés a jelenlegi Switch és Switch Lite modellekhez képest – de vajon tényleg az?
OLED után visszalépés?
A Nintendo Switch OLED legfőbb vonzereje éppen a kijelzője volt. A 7 hüvelykes AMOLED panel gyönyörű színeket, kontrasztos képet és prémium megjelenést biztosított – mindezt egy hordozható játékkonzolon, ami ritkaság a piacon. Most, hogy a következő generáció újra LCD-re vált, sok rajongó érthetően csalódott. Hiszen ha egyszer már megízlelhettük az OLED nyújtotta vizuális élményt, miért kellene visszatérnünk egy régebbi, kevésbé élénk technológiához?
Stratégiaváltás vagy üzleti döntés?
Pletykák szerint a Nintendo már tavaly befejezte egy OLED-es Switch 2 prototípus fejlesztését is, amely csúcskategóriás AMOLED kijelzőt használt volna. Ez alapján elképzelhető, hogy a cég hasonló stratégiát követ, mint az eredeti Switch esetében: először egy „alap” verzióval rukkol elő, majd pár év múlva kiad egy OLED-es frissítést, mint prémium alternatívát.
Ez az üzleti modell pénzügyileg logikus – de a játékosok számára frusztráló. Azok, akik a legjobb élményt szeretnék, kénytelenek lehetnek kivárni egy jövőbeli „Switch 2 OLED”-et, vagy kompromisszumot kötni az LCD panellel.
A technikai előrelépés nem minden
Bár a 120 Hz-es frissítési ráta és a Full HD felbontás előrelépést jelenthet a Switch OLED 60 Hz-es, 720p kijelzőjéhez képest, sokak számára a látvány és az élmény mégis visszalépésnek tűnik. Az LCD technológia, bármennyit is fejlődött, nem tudja visszaadni azt a mélységet és szaturációt, amit egy jó minőségű OLED képes.
A Switch 2 technikai szempontból ígéretes – erősebb hardver, nagyobb képernyő, magasabb frissítési ráta. De a kijelzőválasztás sokakat elbizonytalanít. A Nintendo eddig is híres volt arról, hogy saját útját járja, néha szembeúszva az iparági trendekkel. Most viszont úgy tűnik, hogy a játékosok egy része ezt nem fogja könnyen lenyelni – hiszen ha egyszer már megkaptuk az OLED-et, miért kellene beérnünk kevesebbel?