Ilyen a notebook, aminél az egér helyén is egy képernyő van! – ASUS ZenBook 14 UX434

Az Asus ZenBook 14 UX434 jelenleg a világ egyik legfurább hordozható számítógépe, hiszen ott ahol az egérpad szokott lenni, egy teljes értékű másodlagos képernyő található. Kipróbálhattuk a masinát, és a tesztünkben arra (is) fókuszáltunk, hogy van-e bármi értelme ennek a szokatlan megoldásnak, illetve természetesen, hogy számítógépként megállja-e a helyét.


Asus ZenBook 14

Amíg mondjuk az Asus ROG gépek a gamer osztályba tartoznak, addik a ZenBookok hagyományosan a Lifestyle kategóriát erősítik. Azaz a család tagjai az átlagosnál dizájnosabbak, ultrahordozhatóak és a tudásuk is kiemelkedő. Lássuk sikerült-e ezúttal is letenni egy ilyen masinát az asztalra!

Külső

Kialakítás: Hagyományos, nem kihajtható, tabletként nem használható laptop.
Dizájn: Elődeihez hasonlóan számos extra dizájn elemmel látták el (koncentrikus körök a hátlapon, aranyozott logó, díszléc a klaviatúra felett), aminek köszönhetően egyedi karakterrel bír. De mi már azt éreztük, hogy egyszerűen túl van díszítve, nem kell ennyi bizbasz egy notebookra. Az ultravékony, a képernyővel egy síkban lévő kávák és a rém vékony készülékház amúgy is azt sugallják, hogy ez egy felső kategóriás modell. Azért mindent összevetve jól néz ki. Üvölt róla, hogy egy drága cucc.


Méret: 31,9 x 19,9 x 1,69 cm! Atyaég, olyan vékony, mint egy anorexiás szupermodell. Még egy kisebb táskába is befér, kifejezetten mobilis
Súly: 1,26 kilogramm. Mint a pille. Pazar!
Csatlakozók: 2. gen. USB 3.1 Type C, 2. gen. USB 3.1 Type A, USB 2.0, HDMI, audio-mikrofon jack + microSD kártyaolvasó. Van minden, nem hiányzik semmi.
Strapabírás: Nagyon kényesnek tűnik, de nem az! Megkapta a MIL-STD 810G minősítést, ami azt jelenti, hogy kibírja, hogy ha ráfreccsen a víz, vagy ha lepottyan másfél méterről, és a nap vagy a por sem filézi ki.

Teljesítmény

Hardver: Többféle kiszerelésben elérhető, a nálunk járt verzióba 9. generációs Intel i7 CPU (1,8 GHz-es négymagos, Turbo Boost-tal (akár 4,6 GHz)), 16 GB RAM, NVIDIA Geforce MX250 (2GB) dedikált- és UHD Graphics 620 integrált grafikus chip került. Azt túlzás lenne állítani, hogy egy durvább (gamer) géppel felveszi a versenyt teljesítmény tekintetében, de hát nem is arra szánták.


Mire jó: Ebből fakadóan “mindenre” maximálisan nem alkalmas. Levelezésre, szövegszerkesztésre, netezésre, táblázatkezelésre, csetelésre, Facebookozásra, kép nézegetésre kiválóan alkalmas. DE! Komoly szinten videót szerkeszteni, 3D programokat futtatni, renderelni, tervezőprogramokat futtatni nem lehet vele, és a komplexebb VR cuccokat is el lehet felejteni. Játékra beválhat, de a grafika részletességéből vissza kell venni (az új CoD vidáman futott rajta például). Fontos, hogy a 4K videókat és filmeket gond nélkül lejátszotta.
Háttértár: 512GB SSD. Korrekt! Ekkora tárhely gyakorlatilag mindenre elég, és rettenet gyors is!

Használat közben

Billentyűzet: A szennyeződésgátló, szigetes kialakításnak köszönhetően a gombok közé nem eshet be semmi. A nyomásút közepes, a gombok kellően érzékenyek, valamint kellően masszívnak tűnnek, és a méretük is megfelelő. Szóval kényelmesen lehet rajta gépelni, és a háttérvilágítást sem spórolták le.
Tapipad: A hagyományos tapipad helyén egy érintésérzékeny képernyő van, amely persze a szokásos módon egérként is használható. Egész jól, ugyanis kellően stabil, viszont a „rendes gombokat” lehagyták, ami kár.


Zaj: Az aktív hűtőrendszer alig bocsájt ki hangot, egyáltalán nem zavaró a zajszint.
Melegedés: Némi melegedéssel számolni kell, de komolyabb forrósodást nem tapasztaltunk, így akár ölben is használható.
Kamera: HD felbontású, beépített mikrofonnal. Teljesen jó minőséget produkál. Simán lehet vele videotelefonálni, konferenciabeszélgetést folytatni.

A másodlagos képernyő

A tapipad, tehát az egér helyére egy okostelefonokéhoz hasonló második kijelzőt építettek, és nem is valami gagyi darabot, hiszen ez egy teljes értékű képernyő. 5,65 hüvelykes képátlóval bír, felbontása 2160 x 1080 képpont, és érintésérzékeny, tehát tényleg olyan, mintha egy mobilt építettek volna a masinába. És mire jó? Le lehet ide húzgálni ikonokat, amelyeknek köszönhetően a programok vagy egyes funkciók villámgyorsan elérhetőek. Emellett képernyőként is bevethető, lepakolható ide egy böngésző, futtatható rajta a YouTube, a Spotify, valamilyen chatszoba, videótelefonálás közben a másik fél feje, bármi. A precíziós touchpad (PTP) technológia akár négyujjas okos érintést is támogat, szóval a kezeléssel sincs gond.

És, hogy hasznos-e ez a másodlagos, második képernyő? Nos, azt nem mondanánk, hogy alapvetően újítja meg a számítástechnikát, de egy alapvetően hasznos újításról van szó, amely hozzáadott értéket jelent. És persze nem utolsó sorban baromi látványos, is piszkosul menővé teszi e termék megjelenését.

Energia

Akkumulátor: 50 WH kapacitású akksival rendelkezik ami ilyen méret és hardver mellett közepesnek számít. Az üzemidő 50 százalékos fényerő mellett használattól függően 6-9 óra között alakul, ami ölég átlagos érték.

Kijelző

Paneltípus: IPS LED LCD, érintésérzékeny. Az OLED jobb.
Méret, felbontás: 14 inch, Full HD (1920×1080 képpont) felbontás! Átlagos, a részletességre nem lehet azért panasz.
Fényerő: Maximum 350 nit, közepes. Ez pedig azt jelenti, hogy napfényben már nem látható tökéletesen a képernyő, viszont egy szobában, irodában nincs gond vele.
Kontraszt: 1356:1 valós kontrasztot mértünk, ami a világcsúcstól igen messze elmaradt, de az IPS kijelzők között az átlagosnál jobbnak számít. Viszont a látott kép rendben van, kellően kontrasztosnak tűnik.


Színek: A “fekete” a paneltechnológiából fakadóan nem az igazi, sötétben inkább igen sötét szürkének tűnik. A többi árnyalattal nincs különösebb gond, a tónusok szépek, természetesek, viszont az OLED-től eltérően itt enyhe fátyolosság érzékelhető.
Betekintési szög: Nagyon jó! Még oldalról/felülről nézve a kijelzőt sem kezdenek torzulni a színek, invertálódás nem tapasztalható.
Mozgásmegjelenítés: Szuper, akadozás nincs, anomáliák (remegő aura, vibrálás, utánhúzás) nincsenek.
Homogenitás: A fényerő eloszlása kellően egyenletes, így foltok-felhők nem tűnnek fel a képernyőn.

Hangminőség

Hangszórók: Az Asus nagyon odáig van a termékbe épített Harman Kardon hangrendszertől, de az az igazság, hogy ez semmi extrát nem produkált. A hangerő épp, hogy megfelelő, a mély hangokat nem hallani, dinamika nincs, a sztereó hangtér felejtős, és aránytalanságok, pontatlanságok is felfedezhetőek, viszont zavaró hibákkal nem kell számolni. Tehát aki jó hangélményre vágyik, annak muszáj csatlakoztatnia hozzá egy külső hangcuccot. Valamilyen hangfalakat, hangsugárzót vagy hangprojektort. Mindent összevetve azt mondanánk, hogy filmezésre, játékra bőven megteszi, zenehallgatásra már nem igazán alkalmas.
Fejhallgató: Fejhallgatóval nagyon jó a hangminőség.

Ár

Asus ZenBook 14 UX434FL: 400 000 – 430 000 forint. Különleges, erős, extra, de azért kifejezetten kedvező árúnak nem neveznénk. Ez azért elég sok pénz, bárhogy nézzük, igaz, a tudása is kiemelkedő.

Kinek ajánljuk – Asus ZenBook 14 UX434

– Ultravékony, ultrahordozható notebookot szeretne.
– Fontos a figyelemfelkeltő dizájn.
– Elegáns, szexi, prémium külsejű hordozható gépet akar, amivel be lehet ülni akár egy komoly üzleti tárgyalásra is.
– Fontos a nagy tárolókapacitás.
– Alapvetően a hétköznapi feladatokra kell egy gép.
– Filmezne, videózna.

Kinek nem ajánljuk – Asus ZenBook 14 UX434

– Munkagépre van szüksége.
– Olcsó notiban gondolkodik.
– YouTuber, instagrammer.
– Teljesítményigényes szoftvereket futtatna.

Még több információ az ASUS ZenBook 14 UX434FL notebookról a termék hivatalos weboldalán

  • Dizájn
    (4)
  • Kijelző/képminőség
    (4)
  • Teljesítmény
    (4)
  • Akkumulátor
    (3)
  • Kezelhetőség/kényelem
    (4.5)
  • Hangminőség
    (3.5)
  • Ár/érték arány
    (3)
  • Hűha faktor
    (5)
3.9

Összegzés

Az Asus ZenBook 14 UX434FL notebook egy igazán különleges lifestyle notebook. Jó kijelző és teljesítmény, figyelemfelkeltő dizájn, és egyedi kialakítás

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne.
További tesztek

Ezeket olvastad már?