Találtak egy galaxist, ahol minden eddiginél kevesebb az oxigén

Tudományos tény, hogy minél nagyobb oxigén aránya egy galaxisban, annál idősebb: ha ezt az állítást figyelembe vesszük, akkor a napokba felfedezett, rekordalacsony oxigénszinttel bíró „egyed”, stílszerűen szólva is csak nem régiben láthatta meg a napvilágot. 

A felfedezést a Subaru Telescope-nak, a japán nemzeti űrkutató központ legnagyobb űrtávcsövének köszönhetjük, amely természetesen nem az autóról, hanem a Fiastyúk csillagképről kapta a nevét (mellesleg az autó márkát is róla nevezték el). A teleszkóp amellett, hogy a legnagyobb távcső a világon, még olyan szoftverekkel is fel van ruházva, amely a gyűjtött adatok alapján kiértékelni a látottakat. Éppen egy ilyen program fedezte fel az extrán alacsony oxigénszinttel bíró galaxist is.

A mi Napunkéhoz képest csupán 1,6%-os oxigénarány valóban nagyon alacsonynak számít, így nem csak azért fiatal ez a galaxis, mert eddig nem vettük észre, hanem mert valóban a kialakulása kezdetén jár. A világ egyik legfiatalabb galaxisának felfedezése beleillik a világegyetemről jelenleg ismert elképzeléseinkbe, amely szerint még a mi időnkben is létezhetnek új és fiatal csillagrendszerek, annak ellenére is, hogy az univerzum tágulása miatt bekövetkező csökkenő anyagsűrűség egyre valószínűtlenebbé teszi ezt a folyamatot.

A felfedezett galaxis a nem túl romantikus HSC J1631+4426 nevet kapta a kutatóktól, amely a tőlünk 430 millió fényévnyire lévő Herkules csillagképben található.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?