A Google leányvállalata, az Alphabet még korábban bejelentette, hogy a mesterséges intelligenciát a gazdálkodásban is kamatoztatni szeretné, most pedig részleteket is megosztottak a Mineral névre keresztelt projekttel kapcsolatban.
A Mineral csapata már jó ideje foglalkozik azzal, hogyan lehetne a mesterséges intelligencia segítségükre a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelésében. A készülő projektről időközben lerántották a leplet, amelynek keretén belül egy olyan robotot ismertettek, amely az időjárási műholdas adatok és a talajból kinyert minták alapján értékes információkkal szolgálna a jövő mezőgazdászainak.
A Mineral technológiájának egyik központi ígérete, hogy segít a gazdálkodóknak az egyes növények „hibakeresésében”, az eszközt pedig egy guruló szenzorrendszerként képzelik el, amellyel többek között például a rovarirtók használatát is korszerűsítené: a robot által kinyert információk alapján csak a beteg növényeket kellene vegyszerezni, ezzel pedig a termelők pénzt takaríthatnának meg és csökkenthetnék a növényvédők környezetre gyakorolt káros hatását.

A Mineral szerint sürgősen szükség van a gazdálkodás fenntarthatóbbá és produktívabbá tételére. „A bolygó növekvő népességének táplálása érdekében a globális mezőgazdaságnak az elkövetkező 50 évben több élelmiszert kell termelnie, mint az előző 10 000-ben – ráadásul egy olyan időszakban, amikor az éghajlatváltozás miatt a termelékenység kevésbé hatékony” – írják a csapat honlapján.
Azért eltelhet még jó néhány év, mire az Alphabet Mineral kutatóinak robotjai megjelennek a földeken, ám addig is a csapat számos innovatív növénytermesztővel dolgozik együtt az Egyesült Államokban, Kanadában, Argentínában és Dél-Afrikában, és azon vannak, hogy újabb és újabb vállalatokat, szervezeteket és kormányokat találjanak, akikkel közösen dolgozhatnak egy „fenntarthatóbb, ellenállóbb és produktívabb élelmiszerellátó-rendszer kiépítésén„.
[sc name=”facebook” ]