A könyvekből és filmekből ismert ikonikus, háromujjas gesztus a folyamatban lévő thaiföldi kormányellenes tüntetések szimbólumává vált az évek folyamán.
Jó eséllyel sokatoknak nem kell bemutatni az amerikai tévé- és forgatókönyvíró, Suzanne Collins mára ikonikusnak számító könyvsorozatát, az Éhezők Viadalát, amely Panem országának megosztott társadalmáról szól, központjában egy olyan viadallal, amelyben kiválasztott gyerekeknek kell élet-halál harcot vívniuk egymással. Az aratás napján, évente megrendezett kegyetlen ütközetet a TV is közvetíti, és akárcsak Orwell 1984 című regényében, itt sem lehet kikapcsolni a készüléket.
A könyvekből és filmekből jól ismert háromujjas, néma tisztelgés napjaink thaiföldi kormányellenes tüntetésének egyik szimbólumává vált. A thaiföldi tüntetők Prayut Chan-o-cha miniszterelnök kormánya ellen tiltakoznak, valamint a thaiföldi monarchia megreformálását és a korrupció megszüntetését követelik. A kormányfőt lemondásra szólították fel, többek között azért is, mert úgy vélik, hogy nem volt szabad a választás tavaly Thaiföldön.
Az Éhezők Viadalából ismert tisztelgés először 2014-ben jelent meg a thaiföldi tüntetéseken, egy katonai puccsot követően, amikor a hadsereg átvette az irányítást az ország felett. 2020-ban azonban a háromujjas tisztelgés valóban jelentőséget kapott, mivel tükrözi a tüntetők három követelését: a parlament feloszlatását, az emberek megfélemlítésének megszüntetését és egy új alkotmány létrehozását.
Nem egyedülálló, hogy egy filmből vagy könyvből ismert szimbólumot ültetnek át a valóságba: a 2005-ös V mint Vérbosszúból ismert Guy Fawkes-maszk például a 2010-2011-es Arab Tavasz forradalmainak jelképévé vált, épp úgy, mint az Éhezők viadala-gesztus a fiatalok által vezetett thaiföldi tüntetések kapcsán.
Suzanne Collins regényeiben a háromujjas tisztelgés a diktatúrával szembeni ellenállás jelképe. Akárcsak napjaink valóságában.
[sc name=”facebook” ]