Az antiküthérai szerkezet a világ legősibb analóg számítógépe, amelyet most a modern technika segítségével, 3D-ben modelleztek le a tudósok.
A titokzatos szerkezetre 1902. május 17-én bukkantak Antiküthéra (Küthéra és Kréta között) szigete mellett a tenger mélyén keresgélő szivacshalászok, akik egy i. e. 1. században elsüllyedt római hajóroncsban találták meg a különleges gépezetet. A szóban forgó eszközre jelenleg a világ legősibb analóg számítógépeként tekintenek, amelynek tanulmányozása már csak azért sem egyszerű, mert csupán néhány darabját találták meg a 40 darab kézzel készített bronz fogaskerékből és tárcsából álló masinának.
A jelenlegi kutatások szerint az antiküthérai szerkezet a Naprendszerben található objektumok helyzetének meghatározására volt alkalmas, amelyet valamikor i. e. 200 körül szerelhettek össze. A rejtélyes, régészeti körökben világhírű objektumot megtalálása óta folyamatosan kutatják, nemrégiben pedig óriási előrelépést sikerült elérniük a szakembereknek, akik a 3D-tecnológia segítségével rekonstruálni tudták a gép elülső, többféle fogaskereket tartalmazó részét.
https://www.youtube.com/watch?v=GQnE0BLEi8k&ab_channel=Science%2CSpace%26Nature
Az eredményeiket a Scientific Reports tudományos lapban közölte a kutatásért felelős University College London, amelyből kiderül, hogy a kutatók a mechanizmus megmaradt részeire vésett szövegek alapján építették újjá az ókori számítógépet. A szerkezetről egyébként csak 50 évvel a felfedezése után derült ki, hogy mi is pontosan, amikor egy Derek de Solla Price nevű régész nagyító segítségével felfedezte a gépben lévő parányi fogaskerekeket.
[sc name=”facebook” ]